Biblioteka Filmu Historycznego: „ŻOŁNIERZ WRZEŚNIA”

Biblioteka Filmu Historycznego i Wojskowego Fundacji ARS CREATORI

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62

zaprasza

w piątek 2 czerwca 2017 r.

o g. 17.00

na

film dokumentalny Balazsa ZAJTI

“ŻOŁNIERZ WRZEŚNIA” (2015)

Spotkanie filmowe poprowadzi Andrzej Brzoza, dyrektor programowy MFFHiW

Dwa ostatnie w tym sezonie, czerwcowe spotkania z festiwalową Biblioteką Filmów Historycznych i Wojskowych poświęcone są losom żołnierzy polskich.

Węgierski film dokumentalny pt “ŻOŁNIERZ WRZEŚNIA” jest opowieścią o kpt. Erneście Niżałowskim (1915 – 2014) – nieznanym bohaterze  drugiej wojny światowej. Polaku, który urodził się na Węgrzech. Gdy w 1939 roku, w Budapeszcie usłyszał w radiu, że Niemcy zaatakowały Polskę, jego drugą ojczyznę, pojechał jej bronić. Walczył w Modlinie. Dostał się do niewoli niemieckiej a gdy udało mu się uciec, wrócił  na  Węgry i tam pomagał uchodźcom polskim. Uniemożliwił m.in.wysadzenie w powietrze mostu kolejowego w Kobanya. Po latach, na wniosek Polonii Węgierskej został odznaczony  polskim Krzyżem Walecznych.