Biblioteka Filmu Historycznego – “Czołżek”.

Biblioteka Filmu Historycznego Fundacji ARS CREATORI

w ramach FILMOWYCH  CZWARTKÓW NA CYTADELI

zaprasza 14 czerwca 2018 o godz. 13.oo

na pokaz filmu dokumentalnego pt.

CZOŁŻEK

Uczestnik VIII MFFHiW 2017

Reżyseria  :  Norbert RUDAŚ

Producent  :  Fundacja ARMA CIVITAS

W latach 30-tcyh XX wieku małe czołgi rozpoznawcze zwane tankietkami były – w różnych odmianach – podstawowym uzbrojeniem polskich oddziałów pancernych (na archiwalnym zdjęciu pluton czołgów podczas zbiórki polskiego oddziału stacjonującego przed wojną w Twierdzy Brzskiej). W chwili wybuchu II wojny światowej Rzeczpospolita dysponowała około 600-set takimi pojazdami. Po zakończeniu działań wojennych ślad po tych wozach bojowych zupełnie zaginął.

Fabularyzowany dokument Norberta Rudasia pokazuje, jak to się stało, że dzięki pasjonatom militariów,  80-lat później wozy zrekonstruowane z odnalezionych w Polsce oryginalnych części, fragmentów, a nawet oryginalnego silnika, mogły się znaleźć na warszawskiej ulicy w dniu premiery poświęconego im filmu.