Biblioteka Filmu Historycznego

Zapraszamy na projekcję filmu Sławomira Koehlera i Bartłomieja Mieczysława Vogta „Marcowa gra. Czy Władysław Gomułka był antysemitą?”

Muzeum X Pawilonu (ul. Skazańców 25 – sala kinowa)

15 marca 2018, godz. 13.00

Próba odpowiedzi na pytanie: czy Gomułka, mąż Żydówki, był antysemitą? Przedstawia  mechanizmy politycznej gry I sekretarza PZPR pozostającego pod wpływem Mieczysława Moczara. Walorem filmu są wypowiedzi sędziwych już osób z najbliższego otoczenia Gomułki, a także jego syna Ryszarda Strzeleckiego-Gomułki, który posiada dużą wiedzę o kulisach Marca’68. W dokumencie wypowiadają się także: uczestnicy wydarzeń marcowych 1968 roku – Seweryn Blumsztajn, Ireneusz Krzemiński, Jerzy Diatłowicki oraz historycy  –  dr Peter Raina, Leszek Żebrowski, prof. Jerzy Eisler, a także prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Antoni Zambrowski i Stanisław Gabriel Cichocki.

Ilustracją są materiały filmowe z wydarzeń w Warszawie 8 marca 1968 roku, fragmenty przemówienia Władysława Gomułki, wygłoszone 19 marca 1968 r. oraz fotografie z archiwum Ryszarda Strzeleckiegio – Gomułki, materiały z Archiwum TVP, fragmenty Telewizyjnej Szopki Noworocznej z 1967 r. i 1969 r. [TVP]

Film w ramach cyklu BIBLIOTEKA FILMU HISTORYCZNEGO – organizator Fundacja Ars Creatori.

Prowadzenie Andrzej Brzoza.