BIBLIOTEKA FILMU HISTORYCZNEGO

„Olszynka Grochowska”

reż. Marek Brodzki

Prowadzenie: Andrzej Brzoza

W listopadzie roku 1830 grupa młodych patriotów ze Szkoły Podchorążych Piechoty w warszawskich Łazienkach rozpoczyna powstanie przeciwko Rosji, zwane od tej pory Powstaniem Listopadowym. Do walki o niepodległość staje przede wszystkim wojsko. Trzy miesiące później, 25 lutego 1831 roku  dochodzi do jednej z najkrwawszych bitew tego zrywu: bitwy o Olszynkę Grochowską.

Namalowany przez Wojciecha Kossaka obraz, do którego nawiązaniem jest film, należy do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Film powstał bowiem w cyklu edukacyjnym „Historia w ożywionych obrazach”, którego celem jest przedstawienie kluczowych momentów z dziejów Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim była Polska tuż przed momentem, gdy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Czwartek 21 lutego 2019 o g. 13.00

„Olszynka Grochowska”