AKADEMIA SENIORA

„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”  te słowa Beniamina Franklina są mottem Akademii Seniora, która zainaugurowała działalność 8 X 2018 w  Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Akademia to nowa inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie, któremu podlega filialna placówka  w Cytadeli,  mająca na celu zintegrowanie środowiska aktywnych intelektualnie osób, które zakończyły kariery zawodowe i czują potrzebę dalszego rozwoju. Honorowy Patronat nad Akademią przyjął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, któremu podlega MN. Wykład Inauguracyjny „ Edukacja źródłem wolności i szczęścia”  wygłosił prof. Franciszek Kempka. W zajęciach Akademii, którą kieruje Teresa Kołakowska,  będzie brało 60 osób.

Kilka ciepłych słów do seniorów zaadresowali w listach:

1. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
  2. Elżbieta Lanc  –  członek Zarządu Województwa mazowieckiego
  3. Bożena Żelazowska  –  przewodnicząca Komisji kultury i dziedzictwa Narodowego Sejmiku Samorząd. Województwa Maz.
  4. Andrzej Seweryn  –  dyrektor Teatru Polskiego (jego list zamieszczamy poniżej)

8 października 2018 r. Muzeum Niepodległości

zainauguruje przedsięwzięcie pod nazwą

AKADEMIA SENIORA

Spotkania – wyłącznie dla słuchaczy Akademii Seniora – przez cały rok 2018/2019. Jeśli w programie nie zostanie wskazane inne miejsce, spotkania odbywać się będą w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25. Program na kolejny miesiąc – na stronie Muzeum Niepodległości.

W PAŹDZIERNIKOWYM PROGRAMIE AKADEMII SENIORA:

– 8.10 o g. 11.00 – Edukacja źródłem wolności i szczęścia – wykład prof. Franciszka Kampki

– 9.10 o g. 12.00 – Więźniowie X Pawilonu: Józef Piłsudski – seminarium

– 9.10 o g. 13.00 – Sztuka i natura – seminarium z historii sztuki, prowadzenie: Teresa Gręziak

– 15.10 o g. 11.00 – „Dzień pierwszy – 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża” – wykład prof. Zbigniewa Judyckiego i dr. Tadeusza Skoczka; projekcja filmu Nowa Huta Karola Wojtyły

– 16.10 o g. 13.00 – Warszawa i jej mieszkańcy: Stefan Starzyński, prezydent Warszawy – prelekcja połączona z prezentacją multimedialną

– 18.10 o g. 13.00 – spacer po warszawskim Starym Mieście poprowadzi Michał Rybak

– 22.10 o g. 11.00 – Warszawa z różnych perspektyw: od zdjęć satelitarnych po zdjęcia mikroskopowe – wykład dr. Marka Ostrowskiego

– 25.10 o g. 13.00 – Pamięć o wielkich Polakach. Stare Powązki – spacer po Starych Powązkach poprowadzi Michał Rybak

– 29.10 o g. 11.00 – Czy telewizja zniknie? Jak zmieniały się media za życia jednego pokolenia – wykład Jana Dworaka

– 30.10 o g. 13.00 – Codzienne pytania filozoficzne – komu powinniśmy współczuć i dlaczego? – seminarium, prowadzenie: Katarzyna Gajewska

Kontakt: Teresa Kołakowska, 533 750 436.