“Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość.” – promocja książki

Zapraszamy na promocję publikacji

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość.

Prowadzenie: dr Jolanta Załęczny.

13 lutego 2018 r. godz. 13.00 sala kinowa

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

(oddział Muzeum Niepodległości)

Warszawa, ul. Skazańców 25

Zamówienia prosimy kierować na adres:

kiosk@muzeumniepodleglosci.art.pl

Publikacja jest częścią realizacji planu badawczego „Pokolenia Polski Niepodległej”. Tym kilkuletnim projektem Muzeum Niepodległości zainicjowało obchody Stulecia Niepodległości. Celem podstawowym tematu jest wykazanie roli jednostek w odbudowaniu państwa i społeczeństwa po latach niewoli, wskazanie trwałości patriotyzmu i jego wartości w społeczeństwie polskim, wpisanie się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bohaterowie II planu w walce o niepodległość to publikacja zawierająca teksty referatów wygłoszonych na konferencji w Muzeum Niepodległości 13 listopada 2017 roku. Była ona okazją do przypomnienia wkładu osób i środowisk w odzyskanie przez Polaków niepodległości. Konferencja organizowana w wigilię obchodów 100-lecia roku 1918 zainicjowała obchody rocznicowe w Muzeum. Wydanie drukiem materiałów pokonferencyjnych to jeden z elementów tych obchodów. W książce znalazło się 10 tekstów autorów reprezentujący środowisko naukowe i muzealne. Autorami tekstów są: Janusz Szczepański, Andrzej Skrzypek, Anna Maria Stogowska, Anna Kieżun, Marta Kłak-Ambrożkiewicz, Andrzej Czesław Dobroński, Wiesława Tomaszewska, Emilia Dziewiecka, Anna Feliks, Jolanta Załęczny. Całość podzielono na trzy sekwencje tematyczne: bohaterowie jednostkowi, zbiorowości i upamiętnianie.

Redakcja naukowa: Adam Koseski, Tadeusz Skoczek, Jolanta Załęczny.

Promocja książki, która odbędzie się 13 lutego 2018 roku o godz. 13.00 w Sali kinowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej będzie okazją do kontynuowania dyskusji na temat osób i środowisk, które – choć nie kojarzą się bezpośrednio z walką o niepodległość – odegrały jednak w tej walce istotną rolę.