Akcja Kutschera

1 lutego 2018 godz. 14.00

Muzeum Więzienia Pawiak

ul. Dzielna 24/26

Zapraszamy na wykład oraz spacer śladami bohaterów “Akcji Kutschera”.

W najbliższy czwartek 1 lutego 2018 roku przypada 74. rocznica jednej z najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. W 1944 roku żołnierze oddziału „Pegaz” wchodzącego w skład Kedywu Komendy Głównej AK wykonali wyrok na „kacie Warszawy” generale SS Franzu Kutscherze. Zapraszamy Państwa na prelekcję do Muzeum Więzienia Pawiak, która będzie poświęcona temu wydarzeniu. Wystąpienie Roberta Hasselbuscha przybliży między innymi sylwetki bohaterskich żołnierzy podziemia oraz okoliczności i przebieg akcji. Po spotkaniu planowane jest wspólne zwiedzanie ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak.

2 lutego 2018 r., godz. 10.00

Mauzoleum Walki i Męczeństwa

al. Szucha 25

1 lutego 1944 żołnierze kompanii wydzielonej Pegaz wykonali wyrok na kacie Warszawy, dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, SS-Brigadeführerze Franzu Kutscherze.

Okupiona stratami śmierć kata Warszawy zakończyła okres terroru jakiego miasto nie znało w całej swojej historii.

W dniu 2 lutego 2018 roku  przypomnimy o jednej z najgłośniejszych akcji polskiego podziemia idąc śladami wydarzeń sprzed 74 lat. Nie będzie to jedyna operacja specjalna o jakiej będziemy mówić pomiędzy byłą siedzibą  Gestapo a miejscem egzekucji Kutschery. Żołnierze podziemia podejmowali, z różnym skutkiem, próby wykonania wyroków na innych funkcjonariuszach niemieckiego aparatu terroru.Po drodze wspomnimy o innych akcjach przeprowadzonych w tym rejonie „Bürkl”, “Weffels”, “Stamm”. Wspomnimy bezpośrednich wykonawców uderzeń ale również tych, którzy pracowali, pozostając w cieniu – łączniczki, członków wywiadu Armii Krajowej czy lekarzy, czekających w punktach medycznych.

W trakcie spaceru przewidujemy prezentację broni z epoki: złożymy STEN-a, obejrzymy MP40.

Serdecznie zapraszamy.

Prowadzenie: Arkadiusz Żołnierczyk