80. rocznica przekształcenia ZWZ (Związek Walki Zbrojnej) w AK (Armia Krajowa)

W poniedziałek,14 lutego 2022 roku minęła 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK). W 80. rocznicę tego wydarzenia delegacja Muzeum Niepodległości złożyła wieńce:

pod pomnikiem gen. Stefana „Grota” Roweckiego u zbiegu ul. Fryderyka Chopina i Alei Ujazdowskich w Warszawie,

pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie,

pod tablicą znajdującą się na ścianie domu przy Spiskiej 14, upamiętniającej aresztowanie Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Stefana „Grota” Roweckiego w dniu 30 czerwca 1943, oraz jego bohaterskiej śmierci w obozie Sachsenhausen.

Delegacji przewodniczyła dr Beata Michalec – Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum Niepodległości, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej reprezentował Jan Engelgard, Mauzoleum Walki i Męczeństwa Andrzej Kotecki, Muzeum Więzienia Pawiak Robert Hasselbusch.

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia.

__________________________________________________________________________________________________________