75 rocznica likwidacji Pawiaka



30 lipca 2019r. godz. 12:00, Muzeum Więzienia Pawiak ( Oddział Muzeum Niepodległości ) ul. Dzielna 24/26


Niemal 75 lat temu, na tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, niemieccy okupanci podjęli decyzję o ewakuacji więzienia przy ulicy Dzielnej. Kolejne dni zapisały się w pamięci Więźniów jako okres szczególnie dramatyczny. Przebywających tu Osadzonych podzielono wówczas na trzy grupy. Kilkuset Więźniów stracono w kolejnych egzekucjach, trwających niemal nieprzerwanie do 31 lipca 1944 roku, zaś niemal dwa tysiące wywieziono 30 lipca do niemieckich obozów koncentracyjnych – KL Gross-Rosen i KL Ravensbrück. Najmniej liczną grupę Osadzonych, liczącą niespełna 300 osób, objęły wówczas zwolnienia…


Dr Anna Czuperska-Śliwicka, niemal do ostatka opiekująca się ostatnimi chorymi, pozostałymi w więziennym szpitalu, zapisała po latach: Po raz pierwszy cele potężnego gmachu Pawiaka są puste. Gestapo gorączkowo, niemal w panice pozbyło się setek swoich więźniów. Opustoszały cele na Serbii. (…) Życie więzienne, do niedawna jeszcze tętniące okrutnym rytmem, zamarło.


30 lipca 2019 roku, w dniu odejścia z więzienia przy ulicy Dzielnej ostatnich transportów do obozów koncentracyjnych, obchodzimy 75. rocznicę likwidacji Pawiaka. Dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotował, wspólnie z Fundacją ART, koncert „O pamięć głęboką jak pejzaż” oraz premierę filmu „Droga” w reżyserii Andrzeja Kałuszko. Poprzedzi je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Uroczystości na terenie muzeum rozpoczną się o godzinie 12:00.



75 rocznica likwidacji Więzienia Pawiak inauguruje obchody 75 rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Niepodległości ( 30.07 – 02.10 ) Na okładce poniższego zaproszenia wykorzystany został obraz Macieja Milewskiego Pamięci 150 tysięcy Warszawiaków zaginionych i pomordowanych przez Niemców którego prezentacja odbędzie się 30.07 o godz. 14:00 w Galerii Jednego Obiektu na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej