3 czerwca DZIEŃ ORMIAŃSKI

DZIEŃ ORMIAŃSKI – nad którym Muzeum objęło patronat honorowy.
Świętujmy razem 650-lecie Ormian w Polsce!
SOBOTA, 3 czerwca – Park AGRYKOLA!
Zapraszamy o 15:00!

Polsko – Ormiański Wielki Piknik Rodzinny, gry i zabawy, spotkania dla młodszych i starszych .

Muzeum Niepodległości w Warszawie

patronuje organizowanemu przez Fundację „Armenian Foundation”

przedsięwzięciu

„650–LECIE ORMIAN POLSKICH – OBCHODY JUBILEUSZOWE”

W 1367 roku Kazimierz Wielki przyznał Ormianom prawo do ustanowienia we Lwowie biskupstwa oraz do budowy katedry. Ormianie, związani aż do II wojny światowej przede wszystkim z Kresami południowo-wschodnimi, uczestniczyli odtąd w życiu społecznym oraz kulturalnym Rzeczypospolitej i dzielili z państwem polskim jego losy. Dzielą je także dziś, a przy tym społeczność ormiańska wciąż zachowuje swoje zwyczaje i bogate tradycje. Spośród Ormian Polskich wywodzą się znane osobistości, takie jak Szymon Szymonowic, Teodor Axentowicz, Ignacy Łukasiewicz, Jakub Paschalis Jakubowicz, Jan Lechoń, Jerzy Kawalerowicz, Zbigniew Herbert, Krzysztof Penderecki, Robert Makłowicz, Robert Amirian, Sonia Bohosiewicz.

Miejscem głównego wydarzenia obchodów 650-lecia będzie warszawski Park Agrykola. W ramach imprezy plenerowej zaplanowanej na 3 czerwca przewidziano m.in. koncerty, warsztaty, prelekcje, a także prezentację wystawy ulicznej poświęconej historii Ormian Polskich. Impreza plenerowa poprzedzona zostanie uroczystością pod patronatem JE Ambsadora Republiki Armenii, zaś projektem towarzyszącym obchodom jest numer ormiański dwutygodnika „Kurier Galicyjski” (największa polska gazeta na terenach wschodnich) wraz z dyskusjami poświęconymi Ormianom Polskim w ramach tzw. Klubu Galicyjskiego.

W sobotę 3 czerwca w g. 15.00–21.00

zapraszamy

do Parku Agrykola

na

Ormiański etnopiknik

W programie:
15.00
– warsztaty kaligrafii, tańca, tradycyjnego rzemiosła ormiańskiego oraz kulinarne
– gry towarzyskie oraz animacje dla dzieci i rodzin
– wystawa „ormianie polscy”

16.00
– koncert zespołu habiarjan (muzyka wschodnia)

17.30
– mecz piłki nożnej amatorów Polska – Armenia (boisko orlik na Agrykoli)
– prelekcje: Polscy Ormianie na kresach, zwyczaje ormiańskie, Ormianie w historii Warszawy
– konkursy

18.45
– koncert Arci & DJ Jazzovah (muzyka ormiańsko–jamajska)

20.00
– koncert zespołu Musa Ler (tradycyjna muzyka ormiańska)

Ponadto: kuchnia ormiańska, tradycyjne rękodzieło ormiańskie, literatura oraz specjalny numeru „Kuriera Galicyjskiego” poświęcony Polskim Ormianom.

Prowadzenie: Ferdynand Makłowicz, Zofia Bohosiewicz
Organizacja: Fundacja „Armenian Foundation”

Patroni: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy oraz Fundacja PZU
Honorowy patronat: JE Ambasador Republiki Armenii w Polsce Pan Edgar Ghazaryan