Biblioteka Filmu Historycznego – “Wiosna 1905 roku”.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

Biblioteka Filmu Historycznego

Projekcja filmu dokumentalnego

Wiosna 1905 roku

w reż. Marka Brodzkiego

21 marca 2019 r.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25

Prowadzenie:

Andrzej Brzoza

Cesarstwo Rosyjskie jest osłabione przez wojnę z Japonią, rozpoczętą w 1904 roku. Na ziemiach polskich natychmiast ożywiają się ruchy patriotyczne pragnące wykorzystać tę sytuację  dla odzyskania niepodległości ojczyzny. Film opowiada o walce młodego pokolenia polskich patriotów, wśród nich bohaterskich kobiet podejmujących często niebezpieczne i ryzykowne działania w walce o niepodległą Polskę.

Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Marek Brodzki (1960), reżyser filmów fabularnych i telewizyjnych, między innymi serialu „Miasteczko” (TVN), filmu fabularnego i serialu „Wiedźmin”. Producent kreatywny serialu „Szpilki na Giewoncie”. II reżyser współpracujący m.in. z Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Volkerem Schloendorffem. Współpracował z niemiecką TV ZDF dla której zrealizował wiele filmów jako reżyser części fabularnej w dokumentalnych filmach ZDF. Zrealizowany z jego udziałem film „Dramat Drezna” otrzymał nagrodę Emmy 2005. Wyreżyserował cykl dokumentów fabularyzowanych „Historia w ożywionych obrazach”.