WIECZÓR ORMIAŃSKI

WIECZÓR ORMIAŃSKI

Podczas spotkania w Sali Multimedialnej im. Karola Beyera odbędzie się

prapremierowy pokaz filmu

„Śmiertelny skok »Czeremosza« – Leopold Krizar – ormiański Cichociemny”.

Bohaterem filmu jest Leopold Krizar, ps. „Czeremosz” (1896–1944), podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, cichociemny, który w nocy z 16 na 17 października 1944 r. brał udział w zrzucie nad Polską (na placówkę „Newa”, 19 km od Piotrkowa Trybunalskiego) w ramach dowodzonej przez por. naw. Stanisława Kleybora operacji „Poldek 1”. Zginął śmiercią spadochroniarza w lasku Kluczowotki nieopodal majątku Sokołów. W 1980 r. w kościele św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski”, na której wśród 110 cichociemnych wymieniony został także Leopold Krizar.

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie

prezentacja wystawy Muzeum Niepodległości pt.

„Ormianie Semper Fidelis – w drodze do niepodległości”.

Wystawa ukazuje losy polskich Ormian od przybycia do Lwowa aż po dzisiejszą ich działalność na terenie Rzeczpospolitej.