“Muzyka i cisza “. Biblioteka Filmu Historycznego

Miejsce:

sala kinowa Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25

Film poświęcony kompozytorowi Janowi Sztwiertni (1911-1940).

“Godzinny film „Muzyka i cisza”, zrealizowany w 2013 roku, przedstawia sylwetkę dobrze znanego w luterańskich środowiskach muzyka, nauczyciela muzyki, absolwenta Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna), organisty w wiślańskim kościele ewangelickim, a przede wszystkim kompozytora, który pozostawił po sobie ponad sto pieśni, m.in. operę „Sałasznicy” czy niedokończoną Symfonię. Dagmara Drzazga opowiedziała o nim przy współudziale studentów z cieszyńskiego Instytutu Muzyki, którzy wraz ze swoim opiekunem Hubertem Miśką starają się na podstawie zachowanych śladów odtworzyć sylwetkę muzyka, który także studiował w Cieszynie (w Cieszyńskim Seminarium Nauczycielskim), chodził tymi samymi ulicami i podobnie jak oni – miał plany i muzyczne pasje. Sześcioro młodych ludzi odnajduje dom w Hermanicach, w którym się urodził Jan Sztwiertnia, ustroński dom sierot, gdzie się wychował, miejsce w Wiśle Równem pod Baranią Górą, gdzie rozpoczął swoją pedagogiczną pracę jako nauczyciel muzyki. Studenci rozmawiają z ludźmi, którzy znali kompozytora, którzy przedstawiają go jako człowieka niezwykle skromnego, pracowitego, poświęconego muzyce. Wśród rozmówców znalazł się m.in. syn Jan Sztwiertnia junior, który dzieli się z gośćmi okruchami wspomnień z dzieciństwa, sceną pożegnania z ojcem, gdy w czerwcu 1940 r. aresztowało go gestapo.”

Aneta Sokół (Polskie Towarzystwo Ewangelickie)