DNI PAMIĘCI PAWIAKA

W dniach 3–6 października zapraszamy do udziału w Dniach Pamięci Pawiaka 2018.

W tym roku na program Dni Pamięci Pawiaka składają się wydarzenia zorganizowane W RÓŻNYCH ODDZIAŁACH MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI:

3.10 (środa),

godz. 9.00 – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

Przez Pawiak do KL Ravensbrück. Opowieść o kilku dzielnych warszawskich dziewczynach i ich wojennych losach – wykład Anny Klimowicz (Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej)

– Program historyczno-artystyczny „Trzeba TRWAĆ!” Außerordentliche Befriedungsaktion – Akcja AB Pawiak 19391941, reżyseria Maria Reif

godz. 11.00 – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

Więźniowie z Pawiaka w służbie medycznej na Majdanku – wykład Marty Grudzińskiej (Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie)

4.10 (czwartek),
godz. 9.00 – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

Historia Pawiaka poprzez zdjęcia lotnicze Luftwaffe i lokalizacja na współczesnej topografii – wykład Zygmunta Walkowskiego

godz. 11.00 – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

Niewola Powstańców Warszawskich 19441945 – wykład dr. Piotra Stanka (Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu)

– Program historyczno-artystyczny „Trzeba TRWAĆ!” Außerordentliche Befriedungsaktion – Akcja AB Pawiak 1939-1941, reżyseria Maria Reif

godz. 11.00; 12.00 i 13.00 – MAUZOLEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA

A najtrudniej cierpieć… – cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 dzięki oryginalnym rekwizytom: mundurom, motocyklom, samochodom, zasiekom z drutu kolczastego, budce wartowniczej.

5.10 (piątek),

godz. 9.00 – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

– Pokaz filmu pt. Sztafeta w reż. Rocha Dąbrowskiego i Maksymiliana Olenderka, wprowadzenie i komentarz do filmu Kacper Ciesielski (Muzeum Katyńskie)

godz. 11.00 – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK