“Portrety smoleńskie” – wystawa oraz 154. rocznica stracenia Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego

Od 2 sierpnia do 9 września 2018 r.

Galeria Brama Bielańska

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Czujna

zaprasza do oglądania wystawy prac Małgorzaty Wrochny

„Portrety smoleńskie”

Patronat honorowy nad wystawą objęli

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Licznie przybyłych na otwarcie wystawy2 sierpnia br. powitali:Andrzej Melak – poseł na Sejm RP, dr Adam Buława – dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, i dr Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości. O kolekcji portretów mówił Grzegorz Wrochna, mąż zmarłej w tym roku autorki.

Więcej o prezentowanych pracach i ich autorce:

Wernisaż wystawy towarzyszył, zorganizowanej nieco wcześniej tego dnia, uroczystości upamiętniającej 154. rocznicę stracenia Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego – naczelnego organu władzy działającego na ziemiach polskich podczas powstania 1863 r.

W samo południe zebranych na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przywitał – w imieniu dyrektora Muzeum Niepodległości – Jan Engelgard, kierownik placówki. List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał poseł na Sejm RP Andrzej Melak. Pod popiersiami straconych 5 sierpnia 1864 r. Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego kwiaty złożyli przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, społecznych oraz muzeów.Asystowali żołnierze Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i polscy harcerze z Białorusi.

Następnie wystąpił Polski Chór „Zgoda” z Brześcia nad Bugiem. Jeden utwór w jego wykonaniu można było usłyszeć na dziedzińcu. Kolejne – w sali audiowizualnej im. Karola Beyera Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.