154. ROCZNICA STRACENIA ROMUALDA TRAUGUTTA I CZŁONKÓW RZĄDU NARODOWEGO

zapraszamy na uroczystość upamiętniającą

154. ROCZNICĘ STRACENIA ROMUALDA TRAUGUTTA I CZŁONKÓW RZĄDU NARODOWEGO,

naczelnego organu władzy,

który działał podczas powstania styczniowego na ziemiach polskich.

– O godzinie 12.00 przedstawiciele Muzeum Niepodległości oraz przybyli na uroczystość złożą kwiaty pod popiersiami tworzącymi plenerową galerią rzeźby na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

– Następnie odbędzie się koncert pieśni z okresu Powstania Styczniowego w wykonaniu Polskiego Chóru „Zgoda” z Białorusi.

O POLSKIM CHÓRZE „ZGODA”

Polski Chór „Zgoda” powstał w roku 2000 i działa przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Tworzą go 42 osoby. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Rusłan Połuchin. W repertuarze chóru są pieśni patriotyczne, religijne i popularne, wykonywane na wielu głosów bez akompaniamentu. Dorobek chóru to koncerty w kościołach katolickich w trakcie wydarzeń zorganizowanych dla społeczności polskiej w Brześciu, na festiwalach i przeglądach, w przestrzeni miejskiej podczas Dnia Miasta.

Wybrane występy chóru:

W roku 2011 chór „Zgoda” wziął udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

24 kwietnia 2014 r. po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Brzeskiej z programem składającym się z utworów kompozytorów polskich.

17 stycznia 2015 r. zdobył 3. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

23 maja 2015 r. uczestniczył w obchodach 150. rocznicy stracenia ostatniego powstańca styczniowego, ks. gen. Stanisława Brzóski, w Sokołowie Podlaskim.

28 sierpnia 2015 r. wystąpił pod Pomnikiem Tysiąclecia Brześcia podczas Dnia Miasta.

5 sierpnia 2015 r., w 151. rocznicę stracenia członków Rządu Narodowego, zaśpiewał pieśni Powstania Styczniowego podczas otwarcia galerii rzeźb upamiętniających członków Rządu Narodowego na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

10 kwietnia 2016 chór dał koncerty w katedrze Św. Jana oraz pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

W roku 2016 zajął 2. miejsce na Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej Sacrosong w Otwocku.

22 stycznia 2017 dał koncert kolęd w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

W dniach 24–25 marca 2017 – koncert Pieśni Powstania Kościuszkowskiego w Krakowie na Kopcu Kościuszki.