Konferencja popularnonaukowa „Należna prawda i pamięć – nie zemsta”

W ostatnią sobotę w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN odbyła się konferencja popularnonaukowa „Należna prawda i pamięć – nie zemsta”, jedno ze spotkań w ramach obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu (rocznica przypada 11 lipca), współorganizowanych przez Muzeum Niepodległości. List od Marszałka Sejmu przeczytał poseł Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego. List od prezesa PiS odczytała poseł Małgorzata Gosiewska. W imieniu senatorów RP wystąpił Grzegorz Peczkis. Następnie głos zabrali poseł Piotr Zgorzelski oraz Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Witold Listowski, Prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich, szczególnie podziękował Marszałkowi Adamowi Struzikowi – za wszelką okazaną pomoc, oraz dr. Tadeuszowi Skoczkowi, dyrektorowi Muzeum Niepodległości – między innymi za wsparcie, doradztwo i konsultacje podczas przygotowywania przedsięwzięcia i za patronat nad publikacją „Należna prawda i pamięć – nie zemsta”. Wystąpienia prelegentów konferencji zwieńczyła dyskusja.

W niedzielę 8 lipca podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza głos zabrali: Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jan Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Janina Kalinowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieńce złożyli między innymi posłowie PSL i przedstawiciele Marszałka Województwa Mazowieckiego: Zbigniew Czaplicki – pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz Witold Prandota. Pod Katedrę Polową Wojska Polskiego przeszedł Marsz Pamięci. Podczas Mszy Świętej nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy wmurowanej w świątyni z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

SOBOTA 7 LIPCA 2018,

CENTRUM EDUKACYJNE IPN „PRZYSTANEK HISTORIA” IM. JANUSZA KURTYKI,

ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa