Proletariatczycy. Czy zginęli za niepodległość? – cykl “Niepodległa”.

Zapraszamy na spotkanie z cyklu “Niepodległa”

Proletariatczycy. Czy zginęli za niepodległość?

Wykład Michała Cieślaka

25 lutego 2018 r. godz. 12.00 sala kinowa

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

(oddział Muzeum Niepodległości)

Warszawa, ul. Skazańców 25

W roku Wielkiej Rocznicy przypominamy sylwetki więźniów carskiego aresztu w X Pawilonie szczególnie zasłużonych dla dzieła Niepodległości. Styczeń był czasem wspominania największych i najbardziej „pomnikowych” postaci: Romualda Traugutta, Aleksandra Sochaczewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego; jednakże nie tylko oni mieli swój udział w przywróceniu Polski na mapę Europy. 25 lutego w ramach cyklu „Niepodległa” pracownik Muzeum X Pawilonu historyk Michał Cieślak opowie o straconych 132 lata temu „Proletariatczykach” oraz ich przywódcy – Ludwiku Waryńskim. Ci lewicowi działacze polityczni byli pierwszymi straconymi na szubienicach po upadku Powstania Styczniowego. Ich egzekucja wstrząsnęła społeczeństwem Warszawy.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z historią „z lewej strony” – niesłusznie dziś często pomijaną