Polski plakat marynistyczny w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.


Kolekcja plakatów znajdująca się zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie obejmuje ponad 8 tys. eksponatów. W tej liczbie znajduje się zespół ponad 70. plakatów o tematyce marynistycznej, reprezentujący różne okresy stylistyki graficznej od 1918 roku aż po czasy współczesne. Zasługującym na szczególną uwagę dziełem powstałym jeszcze w 1944 roku w Wielkiej Brytanii na potrzeby Polskiej Marynarki Wojennej jest plakat zatytułowany Polish Navy Hand in Hand With Britain (Polska Marynarka Wojenna w parze z Wielka Brytanią). W plakatach z lat 50. XX w. autorzy zwrócili szczególną uwagę na dynamicznie rozwijającą się grupę zawodową – stoczniowców różnych specjalności, poprzez obchody Dnia Stoczniowca w ramach corocznych Dni Morza. Są wśród nich również plakaty odnoszące się do instytucji morskich.

             Godnym uwagi wyróżnikiem tej kolekcji są autorzy plakatów. W gronie artystów- plastyków znaleźli się niemal wszyscy znaczący twórcy zaliczani  do Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie można będzie zobaczyć prace Waldemara Świerzego, Wojciech Zamecznika, Jerzego Krechowicza czy Eryka Lipińskiego – znanego bardziej z rysunków satyrycznych. Nie można również zapominać o bardzo ciekawym grafiku – Konstantym Sopoćko, który plakaty o tematyce morskiej tworzył jeszcze w latach międzywojennych. Ten temat kontynuował również w latach 40. i 50. XX w.

    Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie)  22 marca o godz. 12.00.

Oprac.: Andrzej Kotecki