Wiosną 1813 roku Armia Księstwa Warszawskiego wycofywała się z swoich rodzimych terenów. Padały kolejne twierdze jak Zamość, Modlin czy Toruń. Książę Józef Poniatowski ze swoimi siłami podążył za armią francuską do Saksonii, a ziemie polskie znalazły się pod rosyjską okupacją. Nastąpił koniec odrodzonego zalążku państwowości dawnej Rzeczypospolitej, opartego na sojuszu z Cesarzem Francuzów.
Jednak legenda Napoleona I jeszcze długo będzie wszechobecna w dworach polskich. Wielu późniejszych bojowników o wyzwolenie naszej ojczyzny będzie się odwoływało do spuścizny tego wielkiego wodza na czele z Józefem Piłsudskim i Legionami Polskim. To w okresie wojen rewolucyjnej Francji i napoleońskich wybiły się tak wielkie postacie w Historii Polski jak Jan Henryk Dąbrowski, Józef Poniatowski, czy Józef Zajączek. Na kodeksie Napoleona opierano pierwsze narodowe konstytucje, a za sprawą Józefa Wybickiego sam cesarz trafił do naszego hymnu.
Ballada to liryczny utwór nacechowany emocjami i właśnie taka jest legenda Napoleona I, z jednej strony gloryfikacja jego wielkich sukcesów, z drugiej strony upadek i tęsknota z nim.
Zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na wernisaż wystawy, który odbędzie się w czwartek 9 marca 2023 o godz. 13.00. Wystawa będzie się składała z dwóch części. Pierwsza to wystawa planszowa pt. „Dał nam przykład Bonaparte!”, którą użycza nam Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, a druga to pocztówki o tematyce napoleońskiej i Księstwa Warszawskiego prezentowane ze zbiorów prywatnych znanego, mazowieckiego kolekcjonera Mariana Sołobodowskiego.
Wystawa będzie prezentowana do 11 kwietnia 2023 roku.
9 marca 2023 roku, godz. 13.00
Galeria Brama Bielańska
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Czujna
01-532 Warszawa