Zapraszamy w niedzielę, 21 sierpnia 2022 roku, w godz. 10.00 – 17.00, do Muzeum Więzienia Pawiak na wydarzenie pod nazwą Otwarty Pawiak w ramach obchodów 78. rocznicy wysadzenia przez Niemców więzienia Pawiak.
21 sierpnia 1944 r. to jedna z najważniejszych dat w historii więzienia przy ulicy Dzielnej, popularnie zwanego Pawiakiem. 78 lat temu, w czasie powstania warszawskiego, kilka dni po ostatnich egzekucjach więźniów w ruinach warszawskiego getta, niemieccy minerzy wysadzili w powietrze cały kompleks więzienny. Tego dnia zakończyła się ponad stuletnia historia starego, warszawskiego więzienia, w murach którego przebywało wielu przedstawicieli nauki, sztuki, polityki i szeroko pojętej elity.
II wojna światowa, to najtragiczniejszy okres w dziejach Pawiaka. Niemieccy oprawcy dopuszczali się tortur i mordów wobec więźniów. Panowały nieludzkie warunki egzystencji i ciągły głód. Na ulicach Warszawy zaczęły się pojawiać napisy „Pawiak pomścimy”. Po zakończeniu wojny w ruiny więzienia zaczęli przychodzić bliscy ofiar i by uczcić ich pamięć. Byli więźniowie utworzyli swoistą wspólnotę i doprowadzili do powstania Muzeum Więzienia Pawiak, upamiętniającego historię tego miejsca.
W programie wydarzenia:
10.00 – oprowadzanie po ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak przez edukator Kingę Biedrzycką;
12.00 – prelekcja poświęcona ostatnim dniom Pawiaka, która zostanie wygłoszona przez kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joannę Gierczyńską;
14.00 – oprowadzanie po ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak przez edukator Kingę Biedrzycką.