8 listopada 2021 r. o godz. 10.00 zapraszamy do Pałacu Przebendowskich / Radziwiwłłów oraz na kanały Muzeum Niepodległości na Facebook oraz YouTube na dwa panele dyskusyjne w ramach projektu „Siła nabywcza pieniądza w niepodległej Polsce”
8 listopada godz. 10.00 – panel poświęcony okresowi II Rzeczpospolitej i II Wojny Światowej
Jan Engelgard, Michał Rybak i Andrzej Kotecki – Muzeum Niepodległości
8 listopada godz. 11.00 – panel poświęcony okresowi PRL
Teresa Kołakowska – Rektor Akademii Seniora, Jan Engelgard – Muzeum Niepodległości oraz Mateusz Sora – Narodowy Bank Polski.
Jak kształtowała się cena garnituru na przestrzeni lat? Ciekawe, ile on kosztował rok temu, dekadę temu, pięćdziesiąt lat temu, a nawet i 100 lat temu? Przeciętny człowiek raczej nie pamięta ile jego ojciec, dziadek, a tym bardziej pradziadek płacili za swój garnitur. Tym bardziej, że w wielu krajach na przestrzeni lat zmieniały się pieniądze w obiegu, co dodatkowo utrudnia wykonanie tego zadania (…) Zapoznanie się z pojęciami ceny wewnętrznej i zewnętrznej pieniądza, nadal nie pozwala nam odpowiedzieć na pytanie jaka jest wartość posiadanego pieniądza. Co z tego, że wiemy ile wynosi stopa referencyjna NBP oraz to, że trzeba wyłożyć prawie cztery złote, aby nabyć jednego dolara. W końcu są jeszcze tacy wśród nas, którzy nie muszą pożyczać pieniędzy ani też nie wybierają się zagranicę w najbliższej przyszłości. Dr Paweł Kowalewski, Instytut Ekonomiczny, Narodowy Bank Polski.
W XXI wieku dostępność towarów i usług jest niemal nieograniczona. Zamożność polskiego społeczeństwa w ostatnim stuleciu wzrosła wielokrotnie a co za tym idzie siła nabywcza pieniądza również uległa zwiększeniu. Ciężko jest zrozumieć sytuację materialną Polaków w 1918 r. jeśli nie zna się wartości pieniędzy, którymi wówczas dysponowali. W ramach projektu realizowanego z Muzeum Sportu I turystyki oraz Narodowym Bankiem Polskim chcemy dokonać porównania owej sytuacji z obecnym stanem finansowym przeciętnej polskiej rodziny i jednocześnie odpowiedzieć na pytania: kiedy było drożej, co można było nabyć za przeciętną pensję oraz ile obecnie warte są moje pieniądze. Dokonanie analizy wybranych historycznych momentów na przestrzeni XX i XXI wieku pozwoli przybliżyć wiedzę na temat historii polskiego pieniądza oraz ekonomicznych czynników determinujących zmianę jego wartości i siły nabywczej. Wierzymy, że spotkania przyczynią się do budowania świadomości dzieci i młodzieży a temat znaczenia wartości pieniądza, a co za tym idzie postaw jego poszanowania. Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddział Muzeum Niepodległości .
Muzeum Niepodległości, Pałac Przebendowskich Radziwiłłów, Aleja Solidarności 62, Warszawa.