I Piknik Historyczno-Rekonstrukcyjny


W dniach 12-14 października 2012 roku odbędzie się na terenie Cytadeli Warszawskiej impreza rekonstrukcyjna, skupiająca odtwórców epok od starożytności do II Wojny Światowej.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał, Fundacja Legio I Adiutrix, Muzeum X Pawilonu oraz członkowie warszawskich grup rekonstrukcyjnych skupieni w komitecie organizacyjnym.
Impreza ta ma na celu propagowanie wiedzy historycznej, tak obecnie zepchniętej na margines w procesie nauczania. Podczas jej trwania grupy rekonstrukcyjne prezentują wybrane zagadnienia głównie, ale nie jedynie, militarne z okresu od starożytności do II wojny światowej włącznie.
Dzięki zaangażowaniu miłośników historii zwiedzający, głównie młodzież szkolna, będzie mogła zapoznać się m.in. z historią Imperium Rzymskiego, jego walk z barbarzyńcami oraz jego upadkiem. Będą mogli zagłębić się w czasy wikingów oraz początków Państwa Polskiego Mieszka I. Na kolejnych stanowiskach swoją epokę będę prezentować grupy rycerskie z czasów od wypraw krzyżowych do końca XV wieku. Kolejne epoki również licznie się zaprezentują. Wystawione zostaną obozy piechoty polskiej z XVII wieku, która to pod rozkazami m.in. Czarneckiego biła Szwedów podczas „Potopu”. Grupy około i napoleońskie zaprezentują sztukę wojenną końca XVIII wieku i początku kolejnego stulecia. Tu można liczyć na wyjątkowe pokazy artyleryjskie. Nie zamykamy się jednak tylko w kręgu europejskim i śródziemnomorskim. Swoją dioramę wystawią także traperzy północnoamerykańscy, prezentując m.in. czym i jak „zdobywano” dziki zachód. Swoje obozy rozbiją również armie doby wojny secesyjnej. XX wiek reprezentowany będzie przez grupy rekonstruujących stroje i wyposażenie żołnierzy polskich z wojny polsko-bolszewickiej. Licznie stawią się także grupy z czasów II Wojny Światowej, rekonstruujące żołnierzy polskich września 39 roku, ich przeciwników niemieckich, aliantów wschodnich i zachodnich jak i jednostki niemieckie końca wojny.
Powyższe działania uzupełniać będą rzemieślnicy prezentujący wymarłe już niemal zawody. Podczas pokazów kowalskich i garncarskich uczestnicy będą poznawać techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku ludzi sprzed setek i tysięcy lat.
Impreza dla zwiedzających odbywać będzie się w godzinach 10-19 w sobotę i 10-16 w niedzielę.
Szczegóły na www.dnirekonstrukcji.cba.pl oraz http://www.facebook.com/events/141822312626065/ Forum dla grup biorących udział w imprezie www.warszawskiereko.mojeforum.net Zgłoszenia chętnych na m.teodorowicz@interia.pl

Michał Teodorowicz