WYDARZENIE: Salon Dobrej Książki – „Wspomnienia” Jana Dębskiego. Część I i II


Drogi czytelniku,

Serdecznie zapraszam Cię na Salon Dobrej Książki, który odbędzie się już niebawem, 19 kwietnia 2023 roku o godzinie 13.00 w kawiarence Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziale Muzeum Niepodległości . Na wydarzeniu będziemy mieli okazję zapoznać się z wydawnictwem pt. “„Wspomnienia” Jana Dębskiego. Część I i II“. W dyskusji wezmą udział Piotr Maroński oraz dr Mateusz Ratyński (MHPRL).

Jeśli szukasz inspiracji do czytania i chcesz spędzić miło czas w towarzystwie ludzi z podobnymi zainteresowaniami, to koniecznie zarezerwuj sobie ten termin w swoim kalendarzu.

Do zobaczenia na Salonie Dobrej Książki!„Wspomnienia” spisane w latach 60. i 70. XX wieku zaczynają się narracją o życiu w podradomskiej wsi Mirzec w ostatniej dekadzie wieku XIX, a kończą opowieścią na temat organizowania polskiej oświaty na przyłączonym do kraju Dolnym Śląsku tuż po drugiej wojnie światowej. Jan Dębski odegrał znaczącą rolę w polskiej polityce, szczególnie w pierwszej dekadzie niepodległości, lecz nigdy nie należał do postaci pierwszego planu. Jego długie życie przypadło na kilka epok historycznych. Był wybitnym posłem, wicemarszałkiem sejmu.

Tekst portretuje środowiska, do których autor należał: m.in. belgijską Polonię, inteligencję Radomia czasu pierwszej wojny światowej i Chełma w 1918 roku, warszawską i europejską elitę polityczną dwudziestolecia. Szczególną wartość mają informacje o pracach parlamentu w latach 1919–30.

Książka ukazuje się drukiem po raz pierwszy, w opracowaniu biografa Dębskiego, Mateusza Ratyńskiego.

 ISBN 978-83-65248-66-4,
Wydawca: Muzeum Historii Polski,
Wstęp i opracowanie: Mateusz Ratyński,
Liczba stron: cz. I 358 strony, cz. II 384 strony19 kwietnia 2023 roku, godzina 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa