WERNISAŻ: Galeria Jednego Obiektu. Prezentacja obrazu pt. „Cześć Wam i chwała” autorstwa Edmunda Burke


Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Galeria Jednego Obiektu” podczas której zostanie zaprezentowany obraz pt. „Cześć Wam i chwała” autorstwa Edmunda Burke, będący alegorią oręża polskiego. Centralny punkt stanowi Grób Nieznanego Żołnierza, wokół którego zebrali się wojskowi różnych formacji. Artysta stworzył kompozycję z wykorzystaniem wizerunków pomników warszawskich, uzupełniając ją rzeźbami antycznymi i biało-czerwonymi flagami. Wszystkie elementy tworzą symboliczny obraz zwycięstwa.

Edmunda Burke (1912-1999) – polski malarz i grafik, autor polichromii Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W latach 1931–1935 studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa u pod kierunkiem profesorów Edwarda Butrymowicza i Mieczysława Schulza. Od 1935 do 1939 był studentem ASP w Warszawie pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. Dyplom obronił dopiero po wojnie – w 1946, u prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Komendy Głównej AK – Oddział VI Biura Informacji i Propagandy. Jako artysta-plastyk uczestniczył w działaniach akcji „N”. W jego mieszkaniu znajdowała się jedna ze skrytek „enowców”. W 1941 uczestniczył w akcji wykradzenia z rąk niemieckich aresztowanego przez Gestapo Stanisława Tomaszewskiego ps. „Miedza”. Wraz z Mieczysławem Jurgielewiczem był autorem plakatu „Do broni, w szeregach AK!” – wykonanego w pierwszych dniach sierpnia 1944. Uczestnik powstania warszawskiego. Po kapitulacji, wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.

22 listopada 2022 roku, godzina 15.00
Muzeum Niepodległości
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
00-240 Warszawa