Architektura Polski niepodległej


(19 maja – 15 grudnia 2012)

Na ekspozycję składają się projekty i rysunki architektoniczne budowli powstałych w okresie międzywojennym, plany urbanistyczne, pamiątki po słynnych architektach, dokumenty i archiwalia, przedmioty składające się na warsztat pracy architekta, inne liczne zabytki oraz fotografie z niezwykłymi ujęciami życia codziennego tamtej epoki. Goście muzeum na czas zwiedzania będą mogli przenieść się do lat 1918 – 1939 i przyjrzeć się temu jak w Polsce, która właśnie odzyskała niepodległość, próbowano kształtować otoczenie, by zaspokoić potrzeby mieszkańców miast oraz pogodzić ich różne interesy nie tracąc nic na pięknie w architekturze ani wygodzie życia w dużej społeczności.

Twórcom wystawy udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej projektów architektonicznych. Na zwiedzających czekają takie historyczne perełki jak różne warianty projektów budynku, w którym dziś mieści się Ministerstwo Edukacji Narodowej autorstwa prof. Zdzisława Mączeńskiego, jednego z czołowych polskich architektów okresu międzywojennego. Będzie to zatem okazja do porównania zaskakujących szkiców i rysunków, niepublikowanych od prawie 90 lat, gdy stworzyła je ręka profesora Politechniki Warszawskiej.

Prezentacja dokonań polskich architektów i urbanistów, poszukiwań idei, piękna i wygody w architekturze, jest tylko jednym z celów, które postawiono przed wystawą. Jej kuratorzy, Krzysztof Mordyński, Paweł Bezak oraz Stefan Artymowski chcieliby zachęcić zwiedzających do otwartej dyskusji o współczesnym mieście i jego problemach związanych m.in. z funkcjonowaniem i estetyką.
Niech wspólna przechadzka po przeszłości stanie się przykładem tego, że problemy życia w mieście zawsze istniały i zachęcały urbanistów do projektowania nowych rozwiązań.” – mówi Krzysztof Mordyński, adiunkt w Dziale Historii Muzeum Niepodległości w Warszawie. „Specjaliści planowali przestrzeń miejską na różne sposoby i nie było w tym przypadku. Dzisiaj też tak się dzieje, ale powinniśmy pamiętać, że to nasze zachowania i nasza wrażliwość decydują o tym, czy będziemy żyć w przestrzeni przyjaznej i przyjemnej czy też takiej, którą należy tylko z odrazą przebyć w drodze do domu.”

Wystawę wieńczy część o tytule „Forum”. W tym specjalnie zaaranżowanym miejscu gość muzeum może porzucić rolę zwiedzającego i stać się aktywnym uczestnikiem dyskusji o życiu we współczesnym mieście, jego organizacji, wyglądzie i sferze ekonomicznej. Opinie i propozycje dotyczących sprzecznych potrzeb i sposobów ich pogodzenia czy hierarchizacji w urbanistyce będzie można zapisać lub narysować na przyjaznym podkładzie urbanistycznym i wrzucić do „skrzynki pełnej pomysłów”. Miłośnicy fotografii będą mogli nadsyłać zdjęcia z komentarzem, które zostaną zaprezentowane na jednym z monitorów w muzeum.

Wystawie, która potrwa do 15 grudnia 2012 roku, będą towarzyszyły liczne dodatkowe wydarzenia związane z tematyką polskiej architektury zarówno tej dawnej jak i współczesnej: wykłady, spacery architektoniczne, warsztaty dla dzieci, gra miejska, koncert oraz panel dyskusyjny.
Partnerami Projektu są Instytut Sztuki PAN, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Oddział Warszawski SARP. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronat honorowy objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Posłanka na Sejm Małgorzata Kidawa – Błońska oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wernisaż zaplanowany jest na 19 maja br. o godzinie 19:00. Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. Solidarności 62. Wstęp bezpłatny.
Informacji udzielają:
Krzysztof Mordyński
kurator wystawy „Architektura Polski niepodległej”
tel. 600 958 934