“Portrety Smoleńskie” – wystawa


 

 

W czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, o g. 13.00 w Galerii Brama Bielańska Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (ul. Czujna, wjazd od strony Wisłostrady) otwarta zostanie wystawa prac Małgorzaty Wrochny „Portrety smoleńskie”, na którą zapraszają Andrzej Melak – poseł na Sejm RP, Adam Buława – dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, oraz Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości. Honorowy patronat nad wystawą objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

O WYSTAWIE PRAC MAŁGORZATY WROCHNY „PORTRETY SMOLEŃSKIE” I ICH AUTORCE

Malarka Małgorzata Wrochna poświęciła ponad trzy lata, by spełnić potrzebę serca i uwiecznić na płótnie wszystkie Ofiary tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Kolekcja ta, dar dla Stowarzyszenia Rodzin „Katyń 2010”, jest eksponowania w wielu miastach Polski. Była pokazywana w gmachu Sejmu RP, zawitała do Jasła i Rzeszowa. Teraz można ją oglądać w miejscu szczególnym – na terenie warszawskiej Cytadeli. Zgromadzone w jednym miejscu portrety 96 Ofiar ukazują ogrom straty i jej znaczenie dla losów Rzeczypospolitej.

 

W katalogu wystawy przeczytać można słowa autorki prac: „Przygodę ze sztuką rozpoczęłam […] od malarstwa naszkliwnego na porcelanie, kończąc kurs w pracowni „Claire de Lune” w Genewie. Po powrocie do Polski uzupełniałam wykształcenie na wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, w ramach programu „Akademia otwarta”. Wcześniej ukończyłam studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Gruntowna znajomość anatomii człowieka, jaką tam zdobyłam, to bardzo istotny element mojego warsztatu malarskiego. Ukończyłam również kurs teologii ikony, który stanowił dla mnie przygotowanie intelektualne i duchowe do podjęcia tematyki sakralnej w mojej twórczości. Jestem członkiem „Mazowieckiego Towarzystwa Kultury”. Stworzyłam witrynę internetową ArsSacra.art.pl, której celem jest propagowanie wartościowej sztuki sakralnej. Moją dewizą jest nieustanne poszukiwanie piękna w otaczającym świecie, w naturze, a w szczególności odnajdywanie go w człowieku. Moje obrazy zdobią nie tylko kolekcje prywatne, ale znajdują się w ołtarzach kościołów i kaplic, w Polsce i za granicą. [Są] wśród nich kościół Zmartwychwstania Pańskiego na warszawskim Targówku, kościoły w Książenicach, Łopusznie, Chocianowie, Łopatkach, w Koleśnikach na Litwie. Kopie obrazu Jezusa Miłosiernego powędrowały m.in. do Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii. Brałam udział w licznych wystawach zbiorowych. […]. Kilkakrotnie wystawiałam też swoje prace przy okazji wystaw storczyków „Orchidalia”, a także ofiarowywałam swoje prace na rzecz aukcji charytatywnych. Tworzę różnorodnymi technikami – olej na płótnie i na desce, akwarela na papierze i na jedwabiu, pastele, jak również technika naszkliwna na porcelanie. Najchętniej maluję obrazy olejne o tematyce religijnej oraz portrety, również kopie i pastisze obrazów mistrzów. Maluję też pejzaże i kwiaty, chętnie wybieram tematy, których centrum stanowi człowiek. Szczególnym źródłem inspiracji są dla mnie wizerunki Madonny, otoczone czcią jako cudowne, które przez wieki skłaniały do modlitwy i pomagały człowiekowi w spotkaniu z Bogiem”.

 

Artystka zmarła 16 marca 2018 r. po ponad trzech latach walki z chorobą nowotworową.