Wakacje w Muzeum Niepodległości (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów)
1.07–28.08.2015
W ramach akcji Lato w mieście Muzeum Niepodległości w Warszawie, przygotowało trzy propozycje zajęć dla najmłodszych pod hasłem Odkrywcy historii. Na spotkaniu Śledztwo w sprawie orła białego dzieci poznają ciekawe i niekiedy zaskakujące przemiany wizerunków herbowych z orłem białym, które dokumentowały związki pomiędzy rodami panującymi w Polsce i w innych państwach europejskich. Podczas warsztatów będą miały okazję zastanowić się, dlaczego herb danej rodziny posiada taki, a nie inny wizerunek. Dla urozmaicenia zajęć przygotowaliśmy dla dzieci zestawy zadań edukacyjnych.
Na zajęciach Mazurek Dąbrowskiego, ,,hit” nieśmiertelny! uczestnicy wakacyjnej akcji Lato w mieście poznają historię najbardziej rozpoznawalnej pieśni patriotycznej, która stała się w 1927 roku hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Powstańcze historie to tytuł najnowszego spotkania przygotowanego przez pracowników Działu Edukacji i Promocji MN. Będzie to okazja do poznania niezwykłej historii Polaków walczących o niepodległośd w XIX i XX w.
Dla nieco starszych uczniów (klasy 4-6) przygotowano dwie propozycje zajęć pod nazwą Zbuntowani patrioci. W czasie warsztatów Od ucznia do legionisty uczestnicy poznają historię i losy żołnierzy Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Piłsudskiego. Wśród nich było wielu młodych chłopców, gimnazjalistów, którzy ochoczo zaciągali się, by walczył o niepodległość, choć… niektórzy, jak 16-letni Leopold Okulicki, musieli w tym celu uciekać z domu przez okno. Wyrwać murom zęby krat to spotkanie poświęcone realiom Polski powojennej. Zostaną przeanalizowane różne strategie oporu artystów, polityków oraz zwykłych ludzi przeciwko PRL-owskiej cenzurze i powszechnej inwigilacji w szerokim kontekście kulturowym i społecznym. Zajęciom towarzyszy fragmenty filmów dokumentalnych oraz zestaw zadań edukacyjnych.
Zajęcia Powstańcze historie oraz Wyrwać murom zęby krat dostępne będą w wersji plenerowej (miejski spacer historyczny) oraz stacjonarnej, zależnie od warunków pogodowych. Na spotkania odbywające się w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w dniach od 1 lipca do 28 sierpnia br. zapraszamy od środy do piątku w godzinach 10.00-11.30 oraz 12.00-13.30.
Udział we wszystkich zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr. tel. (22) 8269091 wew. 42 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 do 15.30). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.muzeum-niepodleglosci.pl.
Zapisy i kontakt dla mediów:
Michał Rybak
kustosz w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Niepodległości
tel. (22) 826 90 91 w. 42, e-mail: m.rybak@muzeumniepodleglosci.art.pl
Franciszek Płóciennik
asystent w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Niepodległości
tel. (22) 826 90 91 w. 42, e-mail: f.plociennik@muzeumniepodleglosci.art.pl