GRENADIER. Konwent gier strategicznych.


W ostatni weekend maja 2017 r.,

 

w sobotę 27 maja w g. 12.00–18.00

i niedzielę 28 maja w g. 11.00–16.00,

 

zapraszamy

do

 

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,

 

  1. Skazańców 25

[wejście przez Bramę Straceń od strony Wybrzeża Gdyńskiego

dojazd autobusami linii 118 oraz 185 (Przystanek Cytadela)]

na

 

XII WARSZAWSKI KONWENT GIER STRATEGICZNYCH 

GRENADIER

 

Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRENADIER to coroczne święto miłośników gier strategicznych i historii wojskowości, na które gracze, rekonstruktorzy oraz widzowie zjeżdżają z różnych stron Polski. Odbywają się wówczas turnieje i pokazy gier strategiczno-historycznych, pokazy musztry i fechtunku, wystawy makiet, prelekcje, warsztaty plastyczne dla dzieci i całych rodzin, inscenizacje historyczne oraz pokazy sprzętu wojskowego. Zapraszamy do uczestnictwa w konwencie, do zdobywania wiedzy o militariach i naszej przeszłości w atrakcyjnej formie, bo tu historię można zobaczyć, poczuć, a nawet jej dotknąć.

 

XII Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER to:

– ponad 200 rekonstruktorów

– sprzęt historyczny w inscenizacjach

– ponad 150 graczy gier bitewnych

– pokazy gier strategiczno-historycznych

– konkursy historyczne

– wystawa makiet historycznych

– warsztaty artystyczno-historyczne

– pokazy filmowe

– wystawy fotografii

– piosenki i pieśni patriotyczne

 

 

Motywem przewodnim tegorocznego Konwentu są barwy narodowe i Hymn Polski.

 

 

W PROGRAMIE:

 

OFICJALNE OTWARCIE i uroczyste złożenie kwiatów pod Bramą Straceń – sobota o g. 12.30

 

MAKIETY DIORAM HISTORYCZNYCH – sobota, niedziela

– Akcja Kutschera (Warszawa 1944)

– Żołnierze Wyklęci

 

POKAZY I PREZENTACJE GIER BITEWNYCH – sobota, niedziela

– „Kampania wrześniowa 1939” (modele w skali 1:72)

– System Scramble (modele w skali 1:600)

– De Bellis Antiquitatis (DBA)

PRZYGODA Z HISTORIĄ – PRELEKCJE MULTIMEDIALNE

 

POKAZY FILMOWE – Kino Muzeum X Pawilonu, sobota, niedziela

 

„Carowie Szujscy na sejmie w Warszawie” – film dokumentalny (12’00’’, 2016), reż. Marek Brodzki. Film stanowi ożywienie obrazu Jana Matejki z roku 1892, poświęconego aktowi hołdu cara Wasyla IV Szujskiego i jego braci, którzy na Zamku Warszawskim pokłonili się 4 lipca 1610 roku polskiemu królowi Zygmuntowi III Wazie po klęsce wojsk rosyjskich w bitwie pod Kałuszynem.

 

„Konstytucja 3 maja” – WFDiF, film dokumentalny (09’00’’, 2014), reż. Marek Brodzki. Sto lat po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Jan Matejko wizualizował to wydarzenie na płótnie. Tak powstał jeden z najsłynniejszych jego obrazów, namalowany w 1891 roku. Po kolejnych ponad 120 latach artysta X Muzy ożywił ten obraz, nadając mu kształt dokumentalnego epizodu filmowego.

 

„Listy z Reims” – film dokumentalny (26’00’’, 2014), reż. Tomasz Rudomino. Film dotyczący drugiej bitwy nad Marną (lipiec 1918), która była jedną z decydujących bitew I wojny światowej. Tłem historycznym dokumentu jest powstawanie i kształtowanie się polskiej armii we Francji oraz kontekst geopolityczny wydarzeń końca tej wojny.

 

„Matka” – fabuła (27’00’’, 2016), reż. Piotr Gołębiowski. Kameralnie opowiedziane, wstrząsające studium traumatycznych wojennych przeżyć, widziane z perspektywy polskiej rodziny, przez której dom przetaczają się najeźdźcy.

 

„Las cieni” – fabuła (14’00’’, 2015), reż. Andrzej Cichocki. Mądra i ciekawa dokumentalna refleksja filmowa. Akcja odnosi się do dramatycznych wydarzeń związanych z Holokaustem, lecz ma też szersze znaczenie: pokazuje, jak podczas wojny ludzie polowali na ludzi.

 

„Błyskawica” – Segesta, film dokumentalny (56’00’’, 2015), reż. Victoria Marinov. Film opowiada o ważnym epizodzie dotyczącym funkcjonowania polskiego państwa podziemnego podczas II wojny światowej. W 1942 roku w okupowanej Warszawie zrodziła się odważna i ryzykowana inicjatywa. W warunkach konspiracyjnych zaprojektowano nowoczesny pistolet maszynowy BŁYSKAWICA i rozpoczęto jego seryjną produkcję.

 

„Białorusini w Wojsku Polskim 19391945” – film dokumentalny (40’43’’, 2008), reż. Władimir Bokun. Film złożony z dwóch części, poświęcony udziałowi Białorusinów w wojnie 1939 roku, m.in. w szeregach 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą i w okolicach Warszawy (część 1), oraz w bitwie pod Monte Cassino w szeregach II Korpusu Polskiego (część 2).

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA – sobota, niedziela

 

„Polskie symbole narodowe i patriotyczne”. Wystawa prac autorstwa Piotra Czerwińskiego, przedstawiająca różnorodne wykorzystanie barw i symboli narodowych i patriotycznych, które można znaleźć w przestrzeni miejskiej w Warszawie.

 

„Teleport fotograficzny”. Podróż fotograficzna pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Prezentacja par zdjęć, które łączą te same osoby, przedmioty lub miejsca, ale różni czas. Takie zestawienie tworzy nowe znaczenia, które często nie pozwalają oderwać wzroku od fotografii. Fotografie: Artur Pawłowski. Teksty i koordynacja: Joanna Mikulska. Opracowanie graficzne wystawy: Piotr Wieczorek.

 

WARSZTATY ARTYSTYCZNO-HISTORYCZNE – sobota, niedziela

 

KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ DLA UCZESTNIKÓW KONWENTU – rozstrzygnięcie konkursu: sobota

 

KONKURS DLA MŁODYCH REKONSTRUKTORÓW NA NAJWIERNIEJ ODWZOROWANE UMUNDUROWANIE O PUCHAR KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI – rozstrzygnięcie konkursu: niedziela

 

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ DIORAMĘ WYKONANĄ PRZEZ GRUPĘ REKONSTRUKCYJNĄ I NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO – rozstrzygnięcie konkursu: niedziela

 

PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNE – KONCERTY

– Chór La Musica

­– Grupa Teatralna Warszawiaki

 

INSCENIZACJE HISTORYCZNE

w sobotę:

– Bitwa pod Iłżą – 1939

– Walki na Krymie – 1942

w niedzielę:

– Powstanie Warszawskie – walki na Żoliborzu – 1944

– Ostatni rok walk na froncie wschodnim – 1917

W inscenizacjach weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z następujących grup rekonstrukcyjnych: Hieros Lochos, GRH „Guerra Civil Española”, Projekt „Rosja w ogniu”, GRH „44 DIVISION HuD”, GRH „9 Pułk Strzelców Konnych”, GRH „Parasol”, GRH „Legio I Adiutrix”, Drużyna Wojowników Wandalskich „Hasdingowie”, Grupa Historyczna „Niepodległość 1863”, GRH „Füsilier-Bataillon”, Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości „Kalina Krasnaja”, GRH „Brandenburg”, GRH „Honved 44”, Klub Miłośników Historii „Warszawa”, GRH „STRZELCY im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich”, GRH „Five-O-Deuce”, Stowarzyszenie Grup Rekonstrukcyjnych „Matrioszka”, GRH „Dresden”, GRH „101 Airborne”, Towarzystwo Historyczne „ROK 1920”, Projekt „Nördenskiöld”, SRH „44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej”, Projekt „Waffenbruder”, Projekt „Carmine”, Stowarzyszenie „7 Pułk Ułanów Lubelskich”.

POKAZY SPRZĘTU WOJSKOWEGO – sobota, niedziela

 

W trakcie trwania Konwentu wszystkie ekspozycje muzealne Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej będą dostępne dla zwiedzających.

 

Szczegóły: www.dks.art.pl w dziale Grenadier oraz na Facebooku