Biblioteka Filmu Historycznego.


W czwartek 6 grudnia 2018 o g. 14.00

zapraszamy do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

na pokaz filmu

 

»INSPEKCJA«

reż. Jacek Raginis-Królikiewicz

 

Spotkanie poprowadzi Andrzej Brzoza,

dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2018 film otrzymał Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie oraz „Srebrną Szablę” w kategorii filmu fabularnego podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, którego współorganizatorem jest Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 

„»Inspekcja« to wstrząsający obraz ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej. Świadectwo patriotycznej postawy polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim.
Wasilij Zarubin, po nieudanej misji na terenie nazistowskich Niemiec, skazany na śmierć ledwo uchodzi z życiem. W obliczu nagle wybuchłej wojny, Stalin postanawia zlecić mu nowe zadanie – werbunek polskich oficerów w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Metoda Zarubina to perfidna gra pozorów. Wykorzystując niepewność polskich oficerów, ich strach i dramatyczną potrzebę wszelkich dających nadzieję informacji, próbuje przekonać ich do nawiązania współpracy z komunistyczną władzą. Powodzenie jego misji zależy wyłącznie od podatności i niezłomności więzionych wojskowych. Czy dadzą się przekonać manipulacjom stalinowskiego oprawcy, wilka w owczej skórze?” [źródło: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1244897].

 

»INSPEKCJA«

reż. Jacek Raginis-Królikiewicz

2018, 88 min

6 grudnia 2018 o g. 14.00

Sala Multimedialna im. Karola Beyera

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25