Bagnet, piórnik, czarny chleb… autorstwa Anny Wołosik


Bagnet, piórnik, czarny chleb… autorstwa Anny Wołosik

 

»W przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ukazała się książka, która zasługuje na zauważenie wśród setek tytułów wydawanych w tym szczególnym czasie. Książka, która z powodzeniem może konkurować z niejednym podręcznikiem do historii. Autorka, Anna Wołosik, w sposób niebanalny ukazała udział młodzieży w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Bohaterami, a często także narratorami uczyniła młodych ludzi z początku XX wieku. Ukazanie historii przez pryzmat losów rówieśników pozwoli czytelnikom nie tylko poznać przebieg wydarzeń, ale też sposób myślenia i motywy działania.

Anna Wołosik daleka jest od rozpamiętywania martyrologii narodu polskiego, ważniejsze jest budowanie poczucia dumy z dokonań i identyfikacja z tymi młodymi ludźmi. Wydaje się rzeczą oczywistą, że w zamyśle Autorki jest postrzeganie ich jako zwykłych, młodych ludzi, którzy sprawdzili się w trudnym czasie. Młodych, pełnych życia. W tym utwierdza też okładka z fotografią młodych ludzi, z twarzy których – podobnie jak z książki – bije radość i nadzieja«.

 

(Z recenzji dr Jolanty Załęczny,

która ukaże się w kwartalniku „Niepodległość i Pamięć” numer 4/2018)

 

 

»To dobra książka na szybkie czasy« – czytamy z kolei na stronie wydawnictwa. »Mało znaków. Dużo treści. Nie ma tu długich zawiłych wykładów. Są zamknięte w krótkich paragrafach zwięzłe teksty, oszczędne, ale przynoszące wiedzę konieczną do zrozumienia omawianych zagadnień.

[…]

Fotografia z albumu. Pocztówka. Zdjęcie z gazety. Rysunek. Karykatura. Wojenny afisz. Obraz bitwy namalowany przez jej uczestnika. W książce jest prawie 300 zdjęć rzadko lub w ogóle nie publikowanych. Są zdjęcia intrygujące, zabawne, wzruszające i podniosłe. Obejrzyj je. I pomyśl sobie, że na tych fotografiach są twoi pradziadkowie albo dziadkowie Twoich dziadków, kiedy byli młodzi. Wtedy nagle okaże się, że ta – wydawałoby się – nieciekawa i odległa historia jest ci bliższa, niż przypuszczasz. Bo to twoja historia. Poznaj ją i pokochaj«.

 

 

Anna Wołosik

Bagnet, piórnik, czarny chleb. Jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość,

Wydawnictwo Animusz, 2018