Z Orłem Białym przez wieki. Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym


W 25. roku działalności naszej instytucji pragniemy Państwa zaprosić do odwiedzenia zmodernizowanej wystawy „Z Orłem Białym przez wieki” w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Znak Orła Białego jest obecny zarówno w podniosłych momentach uroczystości jak i w zupełnie powszednich sytuacjach. Ten symbol ma długą historię, która splata się z dziejami naszego Państwa i Narodu. Na wystawie przedstawiamy jego fascynującą historię, wzbogacając ją o kontekst ludzi, miejsc i wydarzeń.

 

Projekt wystawienniczy obejmuje modernizację wystawy stałej i wydarzenia towarzyszące (pięć wykładów, dwa konkursy, cykl warsztatów plastycznych), druk katalogu, stworzenie strony internetowej oraz konserwację eksponatów.

 

Zakres chronologiczny i tematyczny wystawy obejmuje ewolucję godła w kontekście historycznym, literackim, artystycznym i społecznym na przestrzeni ponad 700 lat wykorzystania motywu orła jako symbolu państwa (z uwzględnieniem legendy o jego genezie). Na ekspozycji wykorzystane zostaną nowe technologie, ułatwiające percepcję wystawy zwiedzającym. Prezentację muzealiów, wydruków wielkoformatowych i makiet, wesprą technologie i sprzęt multimedialny. Nowa wystawa będzie dawała duże możliwości edukacyjne, dzięki czemu skuteczniej będzie upowszechniać wiedzę.

 

Jednym z założeń jest zniesienie bariery dostępu dla osób niepełnosprawnych. Ekspozycja przystosowana dla osób z dysfunkcją wzroku umożliwi przy okazji wejście w interakcję z eksponatem łamiąc muzealne tabu „nie dotykania” muzealiów.

 

Wystawa stała „Z Orłem Białym przez wieki” jest jedną z najważniejszych ekspozycji prezentowanych w naszym Muzeum. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród zwiedzających, a w tym szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Wystawa została zmodernizowana ze środków pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Województwa Mazowieckiego.

N5-złotych-1925-rewersAK WAWA A-110orzel -kontury a 1.cdr

 

 

Zespół kuratorski wystawy:

Kuratorzy: Krzysztof Mordyński (Autor scenariusza wystawy), Stefan Artymowski

Członkowie zespołu: Krzysztof Bąkała, Paweł Bezak, Regina Madej-Janiszek, Magdalena Przybylska, Michał Rybak, Tadeusz Skoczek, Jolanta Załęczny

Projekt plastyczny: Elżbieta Jadwiga Kaszuba

Koordynacja i promocja projektu: Magdalena Przybylska

 

Ilustracja: Ideogram wystawy. Proj. Elżbieta J. Kaszuba