WYSTAWA: Wernisaż wystawy „Generał Haller i jego żołnierze” połączony z prelekcją Jarosława Jaskólskiego i Macieja Jakubowskiego


Prezentacja wystawy „Generał Haller i jego żołnierze” Muzeum Niepodległości w Warszawie, połączona z prelekcją dwóch historyków z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej- Jarosława Jaskólskiego i Macieja Jakubowskiego.

Generał Józef Haller (1873-1960) – jeden ze współtwórców Polski Niepodległej ma swoje trwałe miejsce w historii Polski. Jego życie jest przykładem pełnego oddania Ojczyźnie, poświęcenia swojego talentu i umiejętności dla dobra wspólnoty narodowej.

Generał Józef Haller walczył w czasie I wojny światowej ze wszystkimi zaborcami Polski – z Rosją, Austrią i Niemcami. Dowódca słynnej „żelaznej” II Brygady Legionów, a pod koniec wojny Armii Polskiej we Francji.

W imieniu Rzeczypospolitej zajął w 1920 r. Pomorze i dokonał Zaślubin z Morzem.

Podczas wojny z bolszewikami dowodził Armią Ochotniczą i Frontem Północnym. Legenda „Błękitnego Generała” żyła bardzo długo w umysłach i uczuciach Polaków. Dzisiaj warto ją przypominać i kultywować.

5 maja 2023 roku, godzina 8.50
SP nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie
11 listopada 2
Radzymin