WYDAWNICTWA: Promocja książki dr Beaty Michalec pt. “Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934-1939”


14 czerwca 2022 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się wyjątkowa promocja wyjątkowej książki wydanej przez nasze wydawnictwo. Monografia Stefana Starzyńskiego autorstwa dr Beaty Michalec (Zastępcy Dyrektora ds. Programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie) pt. “Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934-1939”. Publikacja pod redakcją dr. Tadeusza Skoczka (Dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie) została wydana została przez nasze Muzeum w ramach serii wydawniczej Biblioteka Kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”.

Stefan Starzyński jest zazwyczaj przedstawiany jako bohater września 1939 roku, dlatego też autorka postanowiła zaprezentować prezydenta Warszawy, jako gospodarza miasta w latach 1934−1939. W ponad 1000 stronicowej publikacji ukazuje jego pracę, dorobek i wysiłek, jaki włożył wraz ze swoimi współpracownikami w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze.

Publikacja jest wynikiem wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez autorkę na temat Warszawy, Zarządu m.st. Warszawy za czasów prezydenta Starzyńskiego oraz działalności przedwojennych towarzystw przyjaciół dzielnic stolicy, wspólnych losów Starzyńskiego i Lorentza.

Książka zawiera także unikalne kalendarium dotyczące bohatera monografii, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na Tymczasowego Prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania przez Gestapo i uwięzieniu na Pawiaku. Po tym osadzeniu na Pawiaku urwał się ślad po prezydencie Starzyńskim.

Podczas spotkania promocyjnego dr Beata Michalec wygłosiła wykład o historii i przyszłości Warszawy z punktu widzenia zarówno naukowca, radnej Rady m.st. Warszawy z okręgu Targówek, jak i mieszkanki Warszawy.

Ta unikalna pozycja książkowa jest dostępna do kupienia w księgarni Muzeum Niepodległości.
Publikacja w wersji elektronicznej jest dostępna do pobrania za darmo z działu publikacji Muzeum Niepodległości.


14 czerwca 2022 roku, godzina 18.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
Al. Solidarności 62
00-240 Warszawa


Dr Beata Michalec, Muzeum Niepodległości, Warszawa 14 czerwca 2022

_______________________________________________________________________________________________________