WYDARZENIE: XVII Gala Nagrody im. Andrzeja ,,Wuja” Potoka


Serdecznie zapraszamy na XVII Galę Nagrody im. Andrzeja ,,Wuja” Potoka, która odbędzie się w środę 28 czerwca 2023 roku o godz. 17.00 w głównej siedzibie naszego Muzeum, Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.

Celem nagrody jest uhonorowanie osób wywodzących się z ruchu studenckiego, które w swojej działalności społecznej i zawodowej pozostały wierne ideom studenckiej kultury, kultywują jej tradycje, przekazując podstawowe wartości kolejnym pokoleniom dla dobra kultury narodowej.


Patron nagrody, Andrzej “Wuj” Potok, był człowiekiem nietuzinkowym. Student biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i medycyny Akademii Medycznej w Krakowie. Współzałożyciel Krakowskiego Jazz Clubu “Helikon”, kierownik klubu “Nowy Żaczek”, inicjator wielu interesujących imprez studenckiej kultury i studenckiego ruchu klubowego.

Andrzej “Wuj” Potok był również współorganizatorem i przewodniczącym Komitetów Organizacyjnych Ogólnopolskich Festiwali Piosenek i Piosenkarzy Studenckich (obecnie Studencki Festiwal Piosenki), a także wielu innych. Był też twórcą i prezesem Środowiskowej Rady Klubów Studenckich i Ogólnopolskiej Rady Klubów Studenckich. Pełnił funkcję kierownika Ośrodka Dokumentacji Kultury Studenckiej przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Założył kilka pism studenckich. Zgromadził ogromne archiwum studenckiej kultury.


Laureatami Honorowej Nagrody za 2022 rok, ustanowionej przez Ogólnopolską Komisję Historyczną Ruchu Studenckiego są:

– Grzegorz Bukała

– Andrzej Leparski

– Zbigniew Theus

Laureatem Honorowej Nagrody Specjalnej przyznanej przez Kolegium Kapituły jest:

– Aleksander Kwaśniewski, b. Prezydent RP

Program wydarzenia:

– wręczenie Honorowych Nagród w tym Nagrody Specjalnej

– “Rozważanie nad niedopitą szklanką” – autorski recital Grzegorza Bukały

– spotkanie towarzyskie


Zapraszamy do śledzenia transmisji z wydarzenia.

28 czerwca 2023 roku, godzina 17.00
Muzeum Niepodległości
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
00-240 Warszawa