WYDARZENIE: Główne obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Serdecznie zapraszamy na główne obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

22 stycznia 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w historii Polski. Muzeum Niepodległości w Warszawie planuje zorganizować szereg uroczystości upamiętniających bohaterstwo działaczy niepodległościowych i uczestników Powstania Styczniowego. Był to zryw narodowy, który odegrał istotną rolę w podtrzymywaniu patriotyzmu, polskiej tożsamości i odnowieniu idei niepodległościowych w okresie zaborów. Hasło „Wolność. Równość. Niepodległość”, które występuje na sztandarach i medalionach z okresu Powstania Styczniowego odnosi się także do wartości nieprzemijających i istotnych w XXI wieku.Plan obchodów:


12.00 Galeria Rządu Narodowego 1863 (dziedziniec): Uroczystość złożenia kwiatów z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.


12.30 Galeria Plakatu: Wernisaż wystawy Pamięć o Powstaniu Styczniowym w źródłach pisanych i zabytkach ze zbiorów Muzeum Niepodległości.

13.00 Sala audiowizualna im. Karola Beyera: Pierwszy dzień obiegu karty pocztowej upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Współorganizacja – Poczta Polska.


20 stycznia 2023 roku, od godziny 12.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa