Promocja książki Dmitrija Mitiurina „Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej”


Promocja książki Dmitrija Mitiurina „Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej”

 

 

Feldmarszałek Iwan Paskiewicz (1782–1856) to jedna z najważniejszych postaci związanych z historią Polski. Po stłumieniu powstania listopadowego w 1831 r. – przez 24 lata (od 1832 do 1856 r.) był namiestnikiem Królestwa Polskiego. W polskiej literaturze historycznej czasy te nazywa się nocą paskiewiczowską. Był też Paskiewicz pomysłodawcą wybudowania w Warszawie Cytadeli, która miała pełnić funkcję policyjną i strzec porządku w podbitej prowincji.

 

Czy nasze wyobrażenia i sądy o Paskiewiczu zgodne są z tym, co piszą o nim historycy rosyjscy? Można się o tym przekonać dzięki lekturze biografii feldmarszałka autorstwa Dmitrija Mitiurina, która ukazała się w języku polskim w serii „Biblioteka Stolicy”. Jak piszą wydawcy: „Książka Dmitrija W. Mitiurina ukazuje postać Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego, w kontekście dziejów Polski i Europy, na tle historii Królestwa Polskiego i powstania listopadowego. Autor oparł swoją publikację o nieprzebadane dotąd przez polskich historyków źródła z archiwów Moskwy, Petersburga i Homla, w tym z archiwum osobistego Paskiewicza. Książka prezentuje fakty dotąd nieznane lub znane w innej wersji z życia Paskiewicza i dziejów powstania listopadowego”. Wysoko ocenił publikację autor wstępu do polskiego wydania prof. Wiesław Caban, podkreślając wykorzystanie nieznanych w Polsce źródeł oraz sympatie autora do sprawy polskiej.

 

Zapraszamy na poświęcone tej książce spotkanie w piątek 14 grudnia o godz. 14.00 do Sali Audiowizualnej im. Karola Beyera w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Publikację prezentować będą Jan Engelgard i Michał Cieślak. Będzie także możliwość kupienia książki na miejscu.

 

Promocja książki Dmitrija Mitiurina

„Feldmarszałek Paskiewicz. Historia kariery idealnej”

Piątek 14 grudnia 2018 r. o g. 14.00

Sala Audiowizualna im. Karola Beyera

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25