Pomnik Historii. Aleja Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski.26 września 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki odbędzie się konferencja połączona z promocją książki Aleja Szucha 25. Pierwsze Ministerstwo Wolnej Polski.


Publikacja ukazuje niezwykłe dziedzictwo architektoniczne siedziby Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz jej losy na tle burzliwych wydarzeń XX w. Gmach ministerstwa to pierwsza wzniesiona od podstaw siedziba ministerialna w II RP. Budynek odznacza się wysokim materialnym standardem i jest przykładem nowoczesnej architektury sięgającej do tradycji klasycznej i akademickiej. Unikatowe są wnętrza gmachu utrzymane w stylistyce polskiego art déco. W czasie II wojny światowej w przedwojennej siedzibie ministerstwa ulokowano niemiecki Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego. Od tamtej pory adres Szucha 25 kojarzy się z miejscem męczeństwa Polaków i jest symbolem martyrologii narodu polskiego i niemieckiego terroru okupacyjnego.


Na fasadzie Gmachu Ministerstwa obok Mauzoleum Walki i Męczeństwa – oddziału Muzeum Niepodległości odsłonięcia tabliczki “Pomnik Historii” dokonał Sławomir Adamiec, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki.