Nowy oddział Muzeum Niepodległości!


Powstające w Radzyminie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest nowym oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie. Instytucja będzie się mieścić w Domu Pielgrzyma przy ul. Jana Pawła II, naprzeciwko Cmentarza Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zabytkowa nekropolia przechowuje szczątki bohaterów wojny polsko-bolszewickiej oraz sierpniowych walk o Warszawę i Radzymin. W okolicach Radzymina odbyły się zacięte walki… Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku przybliży zwiedzającym to jedno z ważniejszych wydarzeń XX wieku.

W nowym oddziale Muzeum Niepodległości przygotowywana jest ekspozycja stała opowiadająca szeroki kontekst Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz całości wojny polsko-bolszewickiej. Prezentowane będą  materiały z epoki takie jak: odezwy, plakaty, zarządzenia afisze i inne dokumenty życia społecznego. Ponadto zwiedzający będzie mógł zapoznać się z bogatą kolekcją malarstwa tematycznie związanego z rokiem 1920 oraz przypinkami, medalami czy odznakami, które żołnierze prezentowali na swoich uniformach w czasie konfliktu.

Oprócz artefaktów na ekspozycji w Muzeum nie zabraknie opowieści o szerokim kontekście wojny prowadzonej wtedy przez Polskę. A wojna to nie tylko działania militarne i poszczególne bitwy i potyczki, ale też kontekst polityczny, gospodarczy, międzynarodowy, zaangażowanie społeczeństwa, harcerstwa, Kościoła czy młodzieży szkolnej i akademickiej.

Współczesne Muzeum to jednak nie tylko wystawa ale również działalność edukacyjna i  naukowa, którą pracownicy merytoryczni placówki będą organizować razem z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury i nauki.    

Więcej informacji wkrótce!