Janosik – od legendy do rzeczywistości


Muzeum Niepodległości w Warszawie

oraz

Instytut Słowacki w Warszawie

 

zapraszają na wernisaż wystawy

 

Janosik – od rzeczywistości do legendy

 

Wprowadzenie w kontekst historyczny prof. Stanisław Sroka, Uniwersytet Jagielloński.

W programie także projekcja filmu Janosik (1921), reż. Jaroslav Siakeľ

 

3 marca 2014 r. godz. 17.00

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62

 

Wystawa

JANOSIK. Od rzeczywistości do legendy

 

W ubiegłym roku obchodziliśmy 325. rocznicę narodzin oraz 300. rocznicę egzekucji najsłynniejszego słowackiego zbójnika Juraja Janosika, znanego nie tylko na Słowacji, ale również w Polsce, na Morawach oraz na Śląsku. Prezentowana wystawa stała się znakomitą okazją do przedstawienia Janosika, z jednej strony jako postaci historycznej z drugiej zaś jako legendy, która do dziś stanowi fenomen w słowackiej i polskiej kulturze. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikulaszu.

 

Wystawa przygotowana została w dwóch językach: polskim oraz słowackim, i jak do tej pory, z uwagi na ilość wykorzystanych materiałów historycznych i fotograficznych, jest najpełniejszą prezentacją dokumentującą wspomnianą tematykę. Wystawa składa się z 17 paneli, których uzupełnieniem są dwa obiekty: deresz (czyli ławka, na której wymierzano chłosty), a także szubienica z hakiem.

 

Wystawa tematycznie nawiązuje do podobnych zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, warunków społecznych panujących w danym okresie oraz do zbójnickich tradycji, których symbolem stała się postać najpopularniejszego karpackiego zbójnika – Juraja Janosika. 

 Wystawa czynna do 7 marca 2014 r.

Janosik kopia