Galeria Jednego Obiektu: “Podróż Ekshumowanego” – prezentacja rzeźby autorstwa Aliny Szapocznikow


14 października o godzinie 12.00 w Mauzoleum Walki i Męczeństwa, oddział Muzeum Niepodległości, nastąpi kolejny przystanek w podróży Ekshumowanego. Na wydarzeniu z cyklu Galeria Jednego Obiektu zaprezentujemy rzeźbę Ekshumowany Aliny Szapocznikow. Dzieło wykonane przez wybitną artystkę w 1957 roku jest jednym z najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości i powraca z warszawskiej Kordegardy, gdzie było udostępnione zwiedzającym na wystawie Pożoga. Wystawa w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Alina Szapocznikow (1926-1973) po II wojnie światowej studiowała w Pradze i Paryżu. Jej całe życie było naznaczone tragicznymi zdarzeniami. Jako nastolatka dorastała w gettach i obozach koncentracyjnych. W 1969 roku zdiagnozowano u niej raka piersi. Właśnie ta choroba cztery lata później doprowadziła do jej śmierci.


Szapocznikow, jako artystka była indywidualistką i eksperymentatorką. Początkowo tworzyła prace w duchu realizmu socjalistycznego. Jednak po odwilży rozpoczęła pracę nie tylko z nowymi tematami, ale też nowymi materiałami rzeźbiarskimi, takimi jak żywica syntetyczna czy poliester, cały czas poszukując nowych form wyrazu. W 1963 roku na stałe wyjechała do Paryża, gdzie pracowała aż do śmierci, twórczo przetwarzając doświadczenie wyniszczającej jej ciało choroby.


Ekshumowany to jedna z niewielu prac artystki, odwołująca się do wydarzeń politycznych, odczytywana również jako rozliczenie z epoką stalinizmu. Jest to hołd dla László Rajka, węgierskiego działacza, zamordowanego w 1949 roku i zrehabilitowanego w czasie odwilży na Węgrzech. Rzeźba przedstawia ciało udręczone, okaleczone i zdeformowane, przypominające odciski zastygłych szczątków ludzkich po erupcji wulkanu w Pompejach.

14 października 2022 roku, godzina 12.00
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
oddział Muzeum Niepodległości
al. Szucha 25
Warszawa