Europejskie Dni Dziedzictwa. Spacery wokół Cytadeli Warszawskiej.


Zapraszamy na cykl spacerów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się w weekendy 8-9 września 2018 r. oraz 15-16 września.

W pierwszy weekend zapraszamy na spacery: historyczny oraz ornitologiczny.

8 września, godz. 10.30

Odkryjmy tajemnice terenów wokół i wewnątrz Cytadeli Warszawskiej.

Spacer historyczny poprowadzi przewodnik Karol Bulski.
Wstęp wolny

Miejsce zbiórki:
Pomnik I Dywizji Pancernej im. gen. Maczka, plac Inwalidów 20

 

9 września, godz. 7.00

Spacer ornitologiczny poprowadzi przewodnik Stanisław Łubieński.
Wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne zapisy:
f.plociennik@muzeumniepodleglosci.art.pl

Początek września to doskonały czas na obserwację ptaków. Dzień jest jeszcze dość długi, wciąż jest ciepło, a kolory nabierają intensywności. Powoli rusza wielka fala jesiennej migracji. Nad warszawską Wisłą można wtedy zobaczyć krążące drapieżniki, ale też tysiące drobnych ptaków wróblowatych. Rzeka to dla nich jakby autostrada, która wyznacza kierunek wędrówki. Wszystko to w centrum wielkiego europejskiego miasta. A więc głowa do góry!

Miejsce zbiórki:
przystanek autobusowy Centrum Olimpijskie 02
(w kierunku północnym, przy KS Spójnia)

 

15 września, godz, 14.00

Spacer geologiczny poprowadzi przewodniczka Elżbieta Laszczka.

Skarpa warszawska jest kręgosłupem miasta, miejscem gdzie zaczęła się historia Warszawy. Tu powstały pierwsze osady, grosy, miasto, piękne pałace, kościoły i ogrody. Niestety, powstawały także budowle militarne, mające na celu ujarzmić niepokorne miasto. Budowa cytadeli warszawskiej w drastyczny sposób zmieniła zarówno topografię okolicy jak i przeobraziła jej podłoże.
Spacerując wokół cytadeli przeniesiemy się w czasie o ponad 100 tys. lat, wyobrazimy sobie jak powstawała dolina Wisły, jakie siły przyrody utworzyły skarpę, jakie były dalsze dzieje polskiej królowej rzek. Znajdziemy ślady dawnych odnóg i nurtów rzecznych, przespacerujemy się po dawnych tarasie zalewowym, poznamy w jaki sposób powstają starorzecza. Zagłębimy się w mocno zmienione wąwozy dawnych rzeczek spływających do Wisły.
Obejrzymy efekt działalności człowieka – zmiany , które wprowadził budując cytadelę i otaczającą ją infrastrukturę – oraz ich wpływ na środowisko naturalne. Znajdziemy miejsca, gdzie naturalne procesy geologiczne zachodzą współcześnie.

Miejsce zbiórki:
przystanek tramwajowy Most Gdański 04
(w kierunku zachodnim)

 

16 września, godz. 13.00

Spacer architektoniczny poprowadzi przewodnik Mariusz Prządak.

Cytadela Warszawska, zemsta cara za powstanie listopadowe, zbudowana z 1.000.000 cegieł, za równowartość ponad 10 ton złota, stała się symbolem męczeństwa narodu polskiego. Jednocześnie, obiekt ten wywarł największy w historii, odczuwalny do dziś, wpływ na urbanistykę Warszawy. Pod jego budowę wyburzono kwartały ulic dzielnicy Fawory i to on przez prawie 100 lat blokował rozwój Warszawy na północ. Z drugiej strony, to właśnie Cytadeli zawdzięczamy modernistyczną zabudowę Żoliborza. Będzie o wielu mało znanych, przedwojennych i powojennych projektach przebudowy Cytadeli. Zobaczycie jak miało wyglądać najbardziej spektakularne osiedle mieszkaniowe z czasów PRL-u, planowane na tym terenie. Poznacie, jakie pomysły mieli na Cytadelę moderniści, socrealiści oraz postmoderniści. Usłyszycie również o zaskakującym projekcie szpitala Centrum Zdrowia Dziecka na terenie Cytadeli. 
Przekonacie się również Państwo, że niedawno otwarte Muzeum Katyńskie, to wyjątkowy obiekt i jedna z najlepiej zaprojektowanych placówek muzealnych w Polsce. Nieprzypadkowo projekt autorstwa BBGK Architekci we współpracy z pracownią Maksa oraz artystą Jerzym Kaliną został jednym z pięciu finalistów nagrody Miesa van der Rohe. Na koniec poznacie najnowsze projekty dotyczące tego obiektu.

Miejsce zbiórki: 
skrzyżowanie ulic Krajewskiego i Jana Jeziorańskiego 
(przed wejściem do Muzeum Katyńskiego)