Europeana 1989


Szanowni  Państwo,

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w niezwykłej inicjatywie Europana 1989. To projekt internetowy, którego celem jest stworzenie żywego i pełnego obrazu wydarzeń mających miejsce w 1989 roku w Europie. Poprzez gromadzenie opowiadań, zdjęć, filmów oraz nagrań dźwiękowych z każdego kraju zaangażowanego w przemiany 1989 roku, stworzymy archiwum cyfrowych pamiątek z tamtego czasu. W imieniu organizatorów projektu: Europeany – europejskiej biblioteki cyfrowej, muzeum i archiwum oraz Narodowego instytutu Audiowizualnego, zachęcamy Państwa do przyłączenia się do akcji.

 

Przesyłamy zestaw materiałów informacyjnych o projekcie. Będziemy wdzięczni za udostępnienie ich mieszkańcom Warszawy odwiedzającym Państwa Instytucje. Mamy nadzieję, że poprzez jak największe udostępnienie informacji o projekcie Europeana 1989 uda nam się zachęcić Polaków do digitalizacji ich pamiątek z okresu transformacji  i do dzielenia się swoimi historiami, dzięki czemu stworzymy pełen obraz fascynujących wydarzeń, które miały miejsce w Europie w 1989 roku.

 

Pierwsza publiczna zbiórka, podczas której będzie można digitalizować przyniesione pamiątki odbędzie się w dniach 8-9 czerwca w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Będzie ona poprzedzona panelem dyskusyjnym, na który także serdecznie zapraszamy.

 

Po rozpoczęciu projektu Europeana 1989 w Polsce będzie realizowana w krajach nadbałtyckich, Czechach, Niemczech oraz na Węgrzech. Każdy kraj będzie reprezentowany przez ambasadora, który odegrał znaczącą rolę w okresie transformacji 1989 roku. Polska będzie miała aż dwóch przedstawicieli – byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz fotografa Chrisa Niedenthala. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdziecie Państwo na stronie www.europeana1989.eu oraz na profilach akcji w mediach społecznościowych: Facebook.com/Europeana1989 i Twitter.com/Europeana1989.

 

 Z poważaniem

Harry Verwayen, Dyrektor ds. Rozwoju Europeany

Michał Mereczyński, Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego