Biblioteka Filmu HistorycznegoZapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

Biblioteka Filmu Historycznego


Projekcja filmu dokumentalnego


KUCIE KOS

w reż. Marka Brodzkiego


23 stycznia 2019 r.

godz. 13.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25


Prowadzenie:

Andrzej Brzoza
W Powstaniu Styczniowym 1863 roku brali udział  również artyści malarze. Jednym z nich był Artur Grottger, który z powodu złego stanu zdrowia nie mógł stanąć do walki z bronią w ręku, ale walczył o niepodległość z pomocą swojej sztuki. Film opowiada o rozterkach artysty i procesie powstawania dzieł poświęconych Powstaniu Styczniowemu. Obraz „Kucie kos” znajduje się w Szépművészeti Múzeum w Budapeszcie.

Film sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.
Marek Brodzki (1960), reżyser filmów fabularnych i telewizyjnych, między innymi serialu „Miasteczko” (TVN), filmu fabularnego i serialu „Wiedźmin”. Producent kreatywny serialu “Szpilki na Giewoncie”. II reżyser współpracujący m.in. z Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Volkerem Schloendorffem. Współpracował z niemiecką TV ZDF dla której zrealizował wiele filmów jako reżyser części fabularnej w dokumentalnych filmach ZDF. Zrealizowany z jego udziałem film „Dramat Drezna” otrzymał nagrodę Emmy 2005. Wyreżyserował cykl dokumentów fabularyzowanych „Historia w ożywionych obrazach”.