Debata „Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i swoje prawa


Debata „Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i własne prawa”


8 marca 2019 o g. 10.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25


Celem debaty „Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i własne prawa”, zaplanowanej na 8 marca w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości), jest zasygnalizowanie kwestii kobiecej w aspekcie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia nadania polskim kobietom praw wyborczych.

Uczestnicy spotkania przypomną o najważniejszych sferach aktywności pań pod koniec XIX i na początku XX wieku – od powstania styczniowego po rok 1920. O udziale kobiet w działaniach niepodległościowych II połowy XIX stulecia powie dr Jolanta Załęczny. O kobietach, które trafiły do więzienia w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej – Michał Cieślak. Temat pań zaangażowanych w czynną walkę w okresie I wojny światowej (także kobiet w Legionach) podejmie Paweł Bezak. O działaczkach politycznych, kobietach w Sejmie Ustawodawczym będzie mówił Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Sylwetki artystek przypomni dr Izabela Mościcka. Działania pań na niwie naukowej będą tematem wystąpienia dr hab. Hanny Krajewskiej, dyrektor Archiwum PAN.

Zagadnienia poruszone 8 marca zostaną rozwinięte i uzupełnione o nowe wątki podczas konferencji pt. „Niepodległość z kobiecą twarzą. Różne przejawy aktywności kobiet w drodze do niepodległości od upadku powstania styczniowego do 1920 roku”, która zaplanowana jest na 24 kwietnia br.