Biblioteka Filmu Historycznego


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

Biblioteka Filmu Historycznego


Projekcja filmu dokumentalnego


Bitwa pod Somosierrą


w reż. Marka Brodzkiego


7 lutego 2019 r.

godz. 13.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25


Prowadzenie:

Andrzej BrzozaNapoleon Bonaparte podbija Europę. Udział w wojnach napoleońskich daje Polakom nadzieję na pokonanie mocarstw zaborczych i odzyskanie niepodległości. Polacy, bohatersko i ofiarnie walcząc w armii Napoleona, zyskują  nieśmiertelną sławę – między innymi dzięki szarży w wąwozie Somosierra w listopadzie 1808 roku.

Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Film sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.
Marek Brodzki (1960), reżyser filmów fabularnych i telewizyjnych, między innymi serialu „Miasteczko” (TVN), filmu fabularnego i serialu „Wiedźmin”. Producent kreatywny serialu „Szpilki na Giewoncie”. II reżyser współpracujący m.in. z Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Volkerem Schloendorffem. Współpracował z niemiecką TV ZDF dla której zrealizował wiele filmów jako reżyser części fabularnej w dokumentalnych filmach ZDF. Zrealizowany z jego udziałem film „Dramat Drezna” otrzymał nagrodę Emmy 2005. Wyreżyserował cykl dokumentów fabularyzowanych „Historia w ożywionych obrazach”.