Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie
Stowarzyszenie U siebie – At home
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej
Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
M-D-M Agencja Artystyczna
zapraszają na
Seminarium
środa, 21 października, godzina 14.00-17.00, Muzeum Niepodległości, Aleja Solidarności 62
Seminarium obejmuje pokaz filmu Urszuli Sochackiej Nie wolno się brzydko bawić, który opowiada nieznaną historię hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, z filią w Dzierżąznej.
14.00-14.15 Wprowadzenie: Hubert Kaszyński, Urszula Sochacka
Punktem skupienia Seminarium będzie wspólna dyskusja nad mechanizm transgeneracyjnego przekazu traumy, znaczeniem wiedzy płynącej z doświadczenia, tych którzy przeżyli głębokie trudności emocjonalne, jak również zastosowanie tej szczególnej wiedzy w przygotowywaniu i prowadzeniu projektów socjalnych odwołujących się do tzw. edukacji emocjonalnej
14.15-15.30 Nie wolno się brzydko bawić (pokaz filmu)
Opowiadając historię Autorki i jednocześnie bohaterki filmu oraz jej ojca – byłego więźnia obozu, dzieło niejako przenosi historię z czasów II wojny światowej we współczesność – pokazując, jak przeżycia obozowe byłych więźniów mają wpływ na następne pokolenia.
15.45-16.45 Przestrzeń refleksji
W trakcie Seminarium „zranione opowiadania” przekształcają fizyczny akt mówienia w akt etyczny, co ma szczególne znaczenie w procesie uczenia się tych, którzy zamierzają pracować z człowiekiem.