Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera. Muzeum Niepodległości wyróżnione.


W Łomży po raz 29. rozdane zostały Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera. Wśród wyróżnionych – Muzeum Niepodległości w Warszawie!

 

Pierwszą Nagrodę odebrała Fundacja Polskich Uniwersytetów Ludowych w Warszawie za propagowanie i realizowanie nowoczesnej edukacji upowszechniającej różnorodność kultury regionalnej. ­„To jest dla mnie ogromne zaskoczenie i wzruszenie” – powiedziała, odbierając nagrodę, Zofia Kaczor-Jędrzycka, prezes Fundacji. „Ta chwila będzie dla mnie wspomnieniem na zawsze. Pojmujemy tę nagrodę jako ogromne wyróżnienie dla Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych oraz dla Fundacji” – podkreślała.

 

Drugą nagrodę otrzymał prof. Zdzisław Adamczyk za badanie życia i twórczości Stefana Żeromskiego. „Znalazłem się tutaj trochę przypadkowo” – mówił z uśmiechem, dziękując za docenienie jego pracy – „bo na co dzień zajmuję się twórczością Stefana Żeromskiego, ale miał on wiele wspólnego z Glogerem”.

 

Trzecia nagroda powędrowała do prof. Hanny Barkiewicz za upowszechnianie wiedzy o polskiej macierzy szkolnej na kresach wschodnich.

 

Poza tym kapituła przyznała dwa wyróżnienia honorowe. Muzeum Niepodległości w Warszawie otrzymało je za bogatą działalność muzealną i wydawniczą. Nagrodę odebrał dyrektor Muzeum dr Tadeusz Skoczek. Natomiast dr hab. Lech Giemza dostał je za zainicjowanie i koordynowanie Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „Książka z plecaka”. Trzy wyróżnienia przypadły: dr Małgorzacie Frąckiewicz za działalność badawczo-organizacyjną w zakresie badań języka regionu łomżyńskiego, państwu Bożenie i Wojciechowi Prus-Wiśniewskim z Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii – za założenie i prowadzenie placówki, Polskiemu Uniwersytetowi na Obczyźnie w Londynie – za starania o zachowanie polskiej tożsamości narodowej i aktywności naukowej w Wielkiej Brytanii.

 

Uroczystość wręczenia Nagród i Medali im. Zygmunta Glogera odbyła się 18 października br. w Łomżyńskim Zespole Szkół Katolickich. Następnego dnia w ramach „sesji glogerowskiej” odbyła się konferencja naukowa pt. „Polska po latach niewoli”.